Rząd zapowiada wzmożone kontrole służb m.in w gastronomii i fitness

Zarówno inspekcja sanitarna, jak i inne służby będą podejmowały działania weryfikujące przestrzeganie zasad epidemicznych w tych podmiotach, które podejmą swoją działalność w najbliższym czasie – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany był w czwartek na konferencji prasowej o kolejny etap luzowania obostrzeń – m.in. o to, że od najbliższego weekendu otwiera się gastronomia na świeżym powietrzu i czy w związku z tym większa liczba służb będzie „rzucona na front”, aby sprawdzić, czy luzowanie to będzie przebiegało w reżimie sanitarnym.

„Na szczęście w sytuacji, gdy zdejmujemy obostrzenia, siłą rzeczy tych osób i podmiotów, które mają przestrzegać konkretnych dodatkowych obostrzeń, jest mniej. Mówię tutaj na przykład w zakresie noszenia maseczek w otwartej przestrzeni, bo ten obowiązek będzie od 15 maja zniesiony” – powiedział Müller.

Natomiast – jak dodał – „oczywiście zarówno inspekcja sanitarna, jak i inne służby, ale głównie inspekcja sanitarna będą weryfikowały działania w odpowiednich zasadach bezpieczeństwa w tych podmiotach, które podejmują działalność już w tym okresie”.

„Myślę, że wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że to wspólna nasz odpowiedzialność decyduje o tym, czy kolejne kroki, jeżeli chodzi o zdejmowanie obostrzeń, będą możliwe” – powiedział rzecznik rządu.

„Krótko mówiąc, właściwe służby sanitarne oczywiście będą podejmowały działania (…) weryfikujące przestrzeganie zasad epidemicznych. Natomiast (…) wiele z tych ograniczeń już powoli odchodzi, w związku z tym siłą rzeczy część z tych ograniczeń już nie będzie musiała być weryfikowana” – podkreślił Müller.

W opublikowanym w środę na rządowej stronie harmonogramie luzowania obostrzeń na kolejne dni maja przedstawiono przyspieszenie otwarcia instytucji kultury oraz krytych obiektów sportowych. Od 21 maja będą mogły działać w reżimie sanitarnym i przy 50 proc. obłożeniu instytucje kultury: kina teatry czy filharmonie, a od 28 maja siłownie, kluby fitness i solaria

Zgodnie z harmonogramem, od 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Będzie też możliwe prowadzenie gastronomii na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. (PAP)

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Normalny

    13 maja, 2021 at 1:42 pm

    Won z propagandą i zastraszaniem obywateli

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk