Caritas Polska prosi o pomoc dla mieszkańców Ziemi Świętej

Nasza Polska13 maja, 20215 min

Apelujemy do polskich darczyńców, którzy w sytuacjach kryzysowych wielokrotnie udowadniali swoją wrażliwość: wesprzyjmy wspólnie cierpiących w Ziemi Świętej – prosił w komunikacie przesłanym w czwartek PAP dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Jak zaznaczył ks. Iżycki, Caritas widzi potrzebę wzmożenia działań pomocowych w tym rejonie świata.

„Dlatego apelujemy do polskich darczyńców, którzy w sytuacjach kryzysowych wielokrotnie udowadniali swoją wrażliwość: wesprzyjmy wspólnie cierpiących w Ziemi Świętej. Środki przekazane w ramach ogłoszonego alertu zostaną przeznaczone na realizację projektów, które już tam prowadzimy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, wciąż pojawiają się nowe potrzeby, będziemy reagować na bieżąco” – dodał dyrektor Caritas Polska.

Zastrzegł, że Caritas nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu. „Nie mają dla nas znaczenia podziały polityczne i wyznaniowe; w każdym cierpiącym dostrzegamy bliźniego i staramy się mu pomóc. W trosce o los mieszkańców Ziemi Świętej solidaryzujemy się z apelem patriarchy Jerozolimy Pierbattisty Pizzaballi o zaprzestanie walk zbrojnych oraz szukanie pokojowych rozwiązań” – podkreślił dyrektor Caritas Polska.

Cytowana w komunikacie koordynatorka programu Rodzina Rodzinie realizowanego przez Caritas Polska Sylwia Hazboun zaznaczyła, że sytuacja w tym regionie świata jest bardzo trudna i jest wypadkową różnych czynników, takich jak kryzys mieszkaniowy w Gazie, gęstość zaludnienia, brak wolnych ziem pod zabudowę czy wysokie bezrobocie a więc brak środków, by budować lub wynajmować mieszkania.

Hazboun przypomniała, że w ramach programu Rodzina Rodzinie pomocą zostało objętych 100 rodzin w Strefie Gazy. Otrzymują one comiesięczne wsparcie finansowe, pozwalające na zakup żywności, opału, leków i pokrycie najpilniejszych wydatków, np. opłat za prąd czy kosztów leczenia. Program, adresowany początkowo do ofiar wojny domowej w Syrii, został rozszerzony m.in. na Strefę Gazy i jest tu realizowany od ubiegłego roku.

Jak czytamy w komunikacie, to nie jedyna forma wsparcia kierowanego do mieszkańców Ziemi Świętej przez Caritas Polska. „Z myślą o Palestyńczykach potrzebujących pomocy medycznej współfinansowaliśmy kliniki mobilne prowadzone przez Caritas Jerozolima. W ubiegłym roku, przy wsparciu polskiego MSZ-u, pomogliśmy w zakupie respiratorów dla szpitala w Betlejem. W Tel Awiwie finansujemy żłobki dla dzieci migrantów i osób starających się o azyl w Izraelu, a na Zachodnim Brzegu stypendia dla studentów, którzy nie mogliby sobie pozwolić na podjęcie nauki na wyższych uczelniach, bo studia są płatne, a ich rodzin nie stać na opłacenie czesnego” – wylicza Sylwia Hazboun.

Pomóc można wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: POKÓJ), dokonując wpłaty na stronie caritas.pl lub wysyłając SMS o treści POKOJ pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).(PAP)

autor: Iwona Żurek

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk