Po pięć tysięcy złotych dla „personelu niemedycznego”

Nasza Polska12 maja, 202124 min

Jednorazowy dodatek dla personelu niemedycznego zostanie wypłacony w czerwcu; decyzja o jego przekazaniu, to pokłosie dyskusji ze środowiskiem i debat politycznych, jakie prowadziliśmy w Sejmie, w dyskusji z PSL padł taki pomysł – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie odniósł się do przedstawionej przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji o przekazaniu jednorazowego dodatku dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł. Jak mówił minister, jest ona „pokłosiem zarówno dyskusji ze środowiskiem, ale też debat politycznych, które prowadzili w Sejmie”.

„I tutaj w dyskusji z PSL padł taki pomysł, który polegał na jednorazowym wynagrodzeniu osób, które do tej pory nie dostawały dodatków. My ten pomysł przeanalizowaliśmy, przygotowaliśmy bardzo dokładne propozycje rozwiązań i chcemy, by właśnie salowe, technicy i inny personel niemedyczny, ale odgrywający ogromną rolę w walce z pandemią również został doceniony i nie tylko podziękowaniami, ale również konkretnym wymiarem finansowym, stąd ta decyzja o jednorazowym dodatku, który zostanie wypłacony w czerwcu” – powiedział minister.

Zapowiedział, że „w najbliższym czasie” przygotuje polecenie dla NFZ, który zorganizuje cały system wypłaty tych środków. Podkreślił, że ten jednorazowy dodatek, to „pewien element o wiele szerszego planu reformowania wynagrodzeń w sektorze medycznym”.

„My jesteśmy po konsultacjach w zespole trójstronnym, gdzie dyskutowaliśmy o najniższych wynagrodzeniach. Chcemy, żeby ten system, bo ten krok już wykonaliśmy, był przede wszystkim takim systemem stałym, żeby te najniższe wynagrodzenia były indeksowane względem średniego wynagrodzenia w gospodarce i dla poszczególnych zawodów medycznych i niemedycznych stanowiły właśnie taką gwarancję tego, że zawsze beneficjentem wzrostu gospodarczego, wzrostu płac, będą również lekarze i personel niemedyczny i cały personel medyczny” – mówił Niedzielski.

„I pod tym względem budujemy taki kompleksowy system, który właśnie jest oparty na takich ekonomicznych, automatycznych mechanizmach, które są właśnie gwarancją. W najbliższym czasie będziemy również dyskutowali o tym, jak taką ścieżkę wynagrodzeń zaprojektować w przyszłości, po to, by właśnie dać poczucie po pierwsze stabilności, ale też gwarancję korzystania z tych benefitów wzrostu gospodarczego” – dodał minister zdrowia. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

2 comments

 • Eleonora

  12 maja, 2021 at 2:55 pm

  A może tak Najpierw Wesprzeć Ludzi którym Fałszywa Pandemia Zniszczyła Biznes co ?!

  Reply

 • Leszek

  12 maja, 2021 at 3:14 pm

  Dobry pan.
  Dał ze swoich.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk