Szczerba i Joński pytają, czy rząd zamierza przejmować szpitale powiatowe

Nasza Polska11 maja, 20215 min

Klub KO będzie się domagać na posiedzeniu Sejmu informacji rządu w sprawie restrukturyzacji szpitali i odpowiedzi na pytanie, czy rząd zamierza przejmować szpitale powiatowe – mówili na wtorkowej konferencji przez Ministerstwem Zdrowia posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński (KO).

Szczerba powiedział na konferencji prasowej, że z prowadzonej przez posłów kontroli w resorcie zdrowia wynika, że zagrożony jest byt szpitali powiatowych. „Chodzi o 301 szpitali zarządzanych przez powiaty” – zaznaczył.

Jego zdaniem utworzenie w MZ już w grudniu zespołu ds. restrukturyzacji szpitali oznacza zamiar „położenia rządowej, PiS-owskiej łapy na szpitalach powiatowych”.

Drugi element to „położenie łapy na kadrach”. „Ma powstać korpus menadżerów zdrowia. Co to oznacza? To oznacza, że minister będzie prowadził rejestr menadżerów zdrowia – dyrektorów, którzy będą mogli być powoływani na funkcje kierownicze w placówkach szpitalnych” – powiedział Szczerba

Dariusz Joński dodał, że „odpowiedź, co się stanie ze szpitalami powiatowymi, mamy na stronie 262 Krajowego Planu Odbudowy”. Jest tam zapisane, że utworzony zostanie scentralizowany nadzór nad szpitalami poprzez powołanie Agencji Rozwoju Szpitali. Wprost jest też mowa o przejmowaniu szpitali.

„Projekt ustawy jest w MZ, a ma iść w kierunku przejmowania szpitali powiatowych, które były finansowane przez ostatnie 20 lat przez samorządy” – powiedział Joński.

Jego zdaniem mechanizm będzie taki, że minister zdrowia będzie nadzorował Agencję Rozwoju Szpitali, która będzie decydowała, gdzie będą wysyłani tzw. komisarze, którzy za te szpitale będą odpowiadali. „Mamy informację, że część tych szpitali będzie przewidzianych do zamknięcia” – dodał.

„Samorządowcy, mieszkańcy, lekarze, pielęgniarki nie godzą się na to” – mówił Joński. Ocenił, że „to jest skok na szpitale powiatowe”.

Zwrócił uwagę, że Lewica cieszyła się, że wynegocjowała pieniądze na szpitale powiatowe w Funduszu Odbudowy, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy.

„Zobaczcie drodzy negocjatorzy z Lewicy, dlaczego PiS tak chętnie dał pieniądze na szpitale powiatowe. Dlatego, że przejmuje szpitale od powiatów i będzie sam decydował poprzez komisarzy politycznych, co się w tych szpitalach będzie działo” – mówił Joński.

„Będziemy żądali jako KO pokazania jak najszybciej projektu ustawy. I zrobimy wszystko, by rząd nie położył łapy na szpitalach powiatowych” – zapowiedział Joński.

„W przyszłym tygodniu jest trzydniowe posiedzenie Sejmu. Będziemy żądać informacji rządu w sprawie restrukturyzacji szpitali i w sprawie przejęcia szpitali tymczasowych” – powiedział Szczerba.

„Mówimy: sprawdzam. Chcemy zobaczyć wszystkie dokumenty, które dotyczą 301 szpitali miejskich i powiatowych” – dodał.

Do czasu nadania depeszy nie udało się uzyskać komentarza resortu zdrowia. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk