ZagranicaRozpoczął się drugi dzień nieformalnego szczytu przywódców europejskich w Porto

W sobotę rozpoczął się drugi dzień nieformalnego szczytu unijnych szefów państw i rządów w Porto. Wśród tematów obrad znajdzie się m.in. kwestia odbudowy europejskiej gospodarki dotkniętej przez kryzys wywołany Covid-19.

„Podczas porannej dyskusji 8 maja skoncentrujemy się na tym, jak najlepiej zapewnić odbudowę gospodarczą sprzyjającą włączeniu społecznemu i sprawić, by kształcenie i umiejętności były w centrum naszych działań politycznych” – informował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu wysłanym do przywódców państw UE.

„Omówimy sposoby tworzenia miejsc pracy i poprawy ich jakości oraz zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego. Poruszymy też kwestię wspierania wszystkich osób dotkniętych kryzysem związanym z Covid-19, którym kryzys ten na przykład przerwał naukę, szkolenie czy udział w rynku pracy. Deklaracja z Porto, którą mamy przyjąć podczas tego posiedzenia, przedstawia naszą wizję ambitnej i sprawiedliwej cyfrowo-ekologicznej transformacji Europy” – dodał.

Następnie, za pośrednictwem wideopołączenia, do uczestników szczytu dołączy premier Indii Narendra Modi.

„Będziemy rozmawiać przede wszystkim o zacieśnieniu współpracy między UE a Indiami. Przewodnicząca Komisji (Ursula von der Leyen) przedstawi nam najnowsze informacje na temat handlu z tym państwem. Nasze spotkanie odbywa się w kontekście dramatycznej sytuacji, w której znalazły się niedawno Indie wskutek Covid-19 i związku z którą UE i państwa członkowskie niosą Indiom pomoc. Obok tego najpilniejszego priorytetu omówimy także sposoby wzmocnienia naszego strategicznego partnerstwa z tym państwem” – poinformował Michel.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście + 20 =