ZagranicaNieformalnie ustalono zawieszenie patentów na produkcję szczepionek

Nasza Polska8 maja, 20212 min

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w sobotę w Porto, że uczestnikom nieformalnego szczytu UE w tym mieście udało się wypracować porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19.

W rozmowie z dziennikarzami przed budynkiem Kryształowego Pałacu Michel przyznał, że choć państwa członkowskie UE opowiadają się za poszanowaniem własności intelektualnej, to popierają też to, aby w krótkim czasie usprawnić przez zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko Covid-19 wytwarzanie tych preparatów na całym świecie.

“Jesteśmy gotowi zaangażować się w tą kwestię w taki sposób, aby już wkrótce przedstawić konkretną propozycję” – dodał Michel.

Szef Rady Europejskiej wyjaśnił, że innym ważnym tematem omawianym podczas spotkania w Porto była kwestia tzw. zielonych paszportów cyfrowych, pozwalających na swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami w dobie pandemii Covid-19.

W ocenie Michela władze unijne mogą zająć się tym tematem już podczas najbliższego szczytu UE, który odbędzie się 25 maja.

“Dołożymy wszelkich starań, aby osiągnąć konsensus w tej tak bardzo ważnej sprawie możliwie jak najszybciej” – zapewnił dziennikarzy Michel.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście − 8 =