ZagranicaPaństwa Europy apelują do Izraela o wstrzymanie kolonizacji terytoriów palestyńskich

Magdalena Targańska6 maja, 20213 min

Władze Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytania wydały w czwartek wspólne oświadczenie, w którym wezwały rząd Izraela do wstrzymania budowy osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.

„Wzywamy rząd Izraela do wycofania się z decyzji o budowie 540 mieszkań w rejonie Har Homa okupowanego Zachodniego Brzegu i do zrezygnowania z polityki rozbudowy osiedli na wszystkich palestyńskich terytoriach okupowanych” – głosi oświadczenie.

„Jeśli plan rozbudowy osiedli w Har Homa, między Jerozolimą Wschodnią a Betlejem, zostanie wprowadzony w życie, to zmniejszy to dodatkowo szanse na utworzenie państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako stolicą zarówno Izraela, jak i państwa palestyńskiego” – napisano w komunikacie.

Na początku marca 422 parlamentarzystów z 22 państw europejskich potępiło „faktyczną aneksję” Zachodniego Brzegu Jordanu przez Izrael w 1967 roku i wezwało swe kraje, by po objęciu władzy przez nową administrację w USA zmobilizowały się przeciw – jak podkreślono – kolonizacji terytoriów palestyńskich.

W 1967 roku armia izraelska opanowała Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią; mieszka tam ok. 3,1 mln Palestyńczyków oraz ponad 675 tys. Izraelczyków w osiedlach uznanych za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Izraelskie osadnictwo przyspieszyło w ostatnich latach pod rządami premiera Izraela Benjamina Netanjahu i przy aprobacie poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Przedstawiony w styczniu 2020 roku plan Trumpa dla Bliskiego Wschodu przewidywał aneksję przez Izrael części Zachodniego Brzegu. Latem ubiegłego roku Izrael zawiesił projekt aneksji w związku z porozumieniem o normalizacji stosunków ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć + osiem =