Artykuł sponsorowanyCzym jest odzież robocza?

Artykuł Sponsorowany5 maja, 20215 min

Zapewnienie odzieży roboczej chroniącej pracowników przed zabrudzeniem to obowiązek pracodawcy. Podobny zapis widnieje w Kodeksie pracy. Ubrania powinny być dobrane do wykonywanych zadań w danej firmie. Obecnie na rynku dostępne są różne modele odzież. Jak znaleźć produkty najlepszej jakości? 

  1. Czym jest odzież robocza?
  2. Typy odzieży roboczej
  3. Jak wybrać ubrania dla pracowników?
Czym jest odzież robocza?

W polskim prawie istnieją dwa mylone pojęcia: odzież robocza i odzież ochronna. Od razu warto podkreślić, że nie są to równoznaczne terminy. Profesjonalna hurtownia z odzieżą BHP dostarcza ubrania dopasowane do różnych zadań. Odzież robocza wykorzystywana jest ze względów sanitarnych. Jej zadanie polega na ochronie pracowników przed zabrudzeniem. Robocze ubrania najczęściej stosuje się w pracach przy różnego typu urządzeniach, na budowach. Trochę inaczej działa odzież ochronna. Ten typ ubrań ma za zadanie zabezpieczać zdrowie i życie pracowników np. przed działaniem wysokich temperatur, szkodliwych substancji chemicznych czy bakteriami. Dlatego musi posiadać specjalny atest. I właśnie tego kryterium nie muszą spełniać ubrania robocze. Ważne jest, by były wykonane z porządnych materiałów, jednak nie muszą być np. kwasoodporne.

Typy odzieży roboczej

Obecnie na rynku dostępne są różne typy odzieży roboczej. Najczęściej wykorzystywane są różne rodzaje spodni: https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/spodnie/spodnie-do-pasa/ bądź https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/spodnie/spodnie-ogrodniczki/. Wśród wielu produktów można znaleźć kurtki, bluzki czy nawet buty. Kluczowy jest materiał, z jakiego zostały wykonane ubrania. Bardzo ważna jest wysoka odporność. Odzież robocza często wykorzystywana jest na budowach, podczas prac ogrodniczych czy w zawodzie hydraulika. Większość zadań wykonywanych w takich profesjach polega na pracy fizycznej. W takich warunkach bardzo łatwo poniszczyć ubrania. Dlatego profesjonalnie wykonana odzież robocza zgodna z zasadami BHP musi być wytrzymała i wygodna. W spodniach znajdują się liczne kieszenie, które pozwalają przechowywać aktualnie używane narzędzia.

Jak wybrać ubrania dla pracowników?

Ubrania dla pracowników muszą być dobrane tak, by ułatwiały wykonywanie codziennych zadań. Dlatego przed zakupem konkretnych produktów należy przeanalizować potrzeby zatrudnionych osób. W ten sposób uda się dobrać odzież tak, by pracownicy mieli zapewnioną ochronę przed zabrudzeniem. Oczywiście kluczową rolę odgrywa także wybranie dobrego rozmiaru.

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć + 8 =