PolitykaPolskaGliński: siła Konstytucji 3 maja była podobna do siły polskich powstań

Nasza Polska3 maja, 20213 min

Siła Konstytucji 3 maja była podobna do siły polskich powstań, które były powstaniami przegranymi, ale w efekcie doprowadziły do tego, że Polska przetrwała i odzyskała niepodległość – napisał w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

„Choć nie zapobiegła niewoli, to, ucieleśniając wszystko, co w Polsce najlepsze, najodważniejsze i najnowocześniejsze, stała się testamentem wolności, niepodległości i obywatelskości dla kolejnych pokoleń – w czasie zrywów niepodległościowych i podczas odbudowy wolnej ojczyzny” – dodał wicepremier Gliński.

Z kolei minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro przypomniał z kolei, że święto zostało ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji.

„To święto zostało ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji z 1791 r. Bądźmy dumni, że Sejm Czteroletni przyjął tę wyjątkową ustawę zasadniczą, choć nie zapobiegła ona rozbiorom Polski. Vivat Trzeci Maj!” – napisał Ziobro.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda z kolei napisał, że święto to także „lekcja historii dla polskiej młodzieży”.

„Święto Konstytucji 3 maja to lekcja historii dla polskiej młodzieży. Niech przykład Targowicy uświadamia, że pośród rodaków mogą być zdrajcy a wojna i zdrada mogą się powtórzyć. Wierzę w polską młodzież, zwłaszcza wychowywaną na wsi w poszanowaniu tradycji i kultury. Bądźcie czujni!” – napisał Puda.

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

piętnaście − 11 =