PolskaGliński: powinniśmy z dumą prezentować nasze symbole narodowe

Nasza Polska2 maja, 20216 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Powinniśmy szanować symbole narodowe i zachęcać do tego, by były one z dumą prezentowane – powiedział w niedzielę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Patriotyzm jest bardzo potrzebny dla szans rozwojowych każdej wspólnoty – dodał.

Wicepremier Gliński w rozmowie w TVP INFO wskazywał, że polskie symbole narodowe jednoczą we wspólnocie wszystkich Polaków.

„Powinniśmy szanować symbole narodowe i powinniśmy zachęcać do tego, żeby one były z dumą prezentowane. To są pewne skrótowe symbole, które nas łączą, a dla wspólnoty narodowej, kulturowej najważniejsze jest to, by była razem. Siła wspólnoty, możliwości rozwojowe zależą od tego, czy potrafimy być razem, czy potrafimy się identyfikować, odnajdywać naszą tożsamość” – mówił Gliński.

Dodał, że właśnie temu służą symbole narodowe. „Zachęcamy wszystkich, żeby dumnie je prezentować w każdy możliwy sposób” – podkreślił.

Szef MKDNiS zwracał także uwagę, że po 89. roku „w dużej mierze przeważały tony zawstydzenia, pedagogiki wstydu” i przeświadczenie, że „bycie Polakiem miałoby nas ograniczać”. To – jak mówił – dominowało w pewnych mediach i ośrodkach politycznych.

„Pamiętam też takie odrodzenie naturalne polskiej wspólnoty, niestety związane z bardzo tragicznym wydarzeniem z 10 kwietnia. Pamiętam, że tego dnia zaczęliśmy mówić o patriotyzmie” – powiedział Gliński.

Wskazywał, że patriotyzm jest bardzo potrzebny dla przyszłości i dla szans rozwojowych każdej wspólnoty.

Wicepremier zwrócił uwagę, że zarówno Powstania Śląskie jak i Powstanie Wielkopolskie stanowią „przykłady osiągania czegoś, co dla wielu wydawało się niemożliwe”. To – jak przyznał – były wydarzenia, dzięki którym „przetrwaliśmy jako wspólnota”.

Szef MKDNiS podkreślił zarazem, że wielkim dokonaniem na tle Europy i świata było uchwalenie Konstytucji 3 maja. „Powinniśmy również pamiętać, że nigdy nie jest za późno na opamiętanie i odpowiedzialność. Wtedy można powiedzieć, że było za późno, bo ten akt nie przyniósł nam niepodległości i nie był w stanie przeciwstawić się tym procesom degradacji naszej ojczyzny, które w zasadzie sięgały jeszcze połowy XVII wieku” – przypomniał.

Dodał, że procesy te były nieuchronne. „Myśmy niestety nie zapobiegli wtedy zaborom i znaleźliśmy się w niewoli, ale pamięć o tym, że potrafiliśmy stworzyć taki dokument, że potrafiliśmy opowiedzieć się za czymś podstawowym umożliwiła nam przetrwanie później” – zauważył Gliński.

„Siła Konstytucji, także dlatego, że była tak wspaniałym dokumentem, jeśli chodzi o nowoczesność rozwiązań politycznych na tle ówczesnej Europy, ta siła była podobna do siły polskich powstań, które były powstaniami przegranymi, ale summa summarum doprowadziły do tego, że Polska przetrwała i odzyskała niepodległość” – ocenił wicepremier.

Wskazał również, że zdecydowana większość Polaków mieszkających za granicą znalazła się tam nie z własnej woli. „Emigracja polityczna, emigracja ekonomiczna z przerażających czasów komunizmu, a później wolność europejska, która także pozwoliła na przemieszczanie się, to wszystko był powodem, że tak wielu Polaków jest za granicą” – zaznaczył wicepremier.

Podkreślił, że należy z jednej strony dbać o rozwój Polski i jej wspólnoty, a z drugiej wspierać instytucje polonijne i dziedzictwo polskie na wschodzie i zachodzie.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

8 + 7 =