WiadomościW niedzielę premier Morawiecki złoży wizytę w Wilnie, spotka się z szefową litewskiego rządu

Bieżące kwestie z agendy Unii Europejskiej, tematy dwustronne, a także zagadnienia z zakresu polityki regionalnej znajdą się wśród tematów niedzielnego spotkania w Wilnie premiera Mateusz Morawieckiego z premier Litwy Ingridą Simonyte.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreśla, że w ostatnich latach stosunki polsko-litewskie nabrały tempa, a współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła.

„Litwa jest strategicznym partnerem Polski nie tylko ze względu na więzy historyczne, czy położenie geograficzne, ale przede wszystkim z powodu podobnego stanowiska na temat obronności, stosunku do sytuacji na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Mamy wspólne cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i rozbudowy infrastruktury w regionie. Łączy nas bliskie współdziałanie w sprawach z zakresu agendy Unii Europejskiej takich jak: budżet europejski, transport, logistyka czy swoboda świadczenia usług” – wskazał Müller.

Jak dodał, dobre relacje łączące oba państwa pozwalają na jeszcze silniejsze wsparcie polskiej społeczności na Litwie.

W tym kontekście podał, że Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Fundacją Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie” planują rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie. „Podczas wizyty premier Morawiecki weźmie udział – wraz z premier Litwy – w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę tego obiektu” – poinformował.

Rzecznik rządu przypomniał, że we wrześniu ub.r. w obecności premiera Morawieckiego w litewskiej stolicy podpisany został list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej TVP Wilno.

„List został podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Telewizji Polskiej, Stowarzyszenia +Wspólnota Polska+ oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności +Dom Kultury Polskiej w Wilnie+. Ukończenie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie planowane jest w 2022 r. Studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r.” – powiedział Müller.

Przypomniał, że Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. i jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

W trakcie wizyty szef polskiego rządu weźmie także udział w modlitwie w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, a następnie złoży kwiaty na Cmentarzu na Rossie. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × jeden =