BioNTech i Pfizer złożyły wniosek o dopuszczenie szczepionki na Covid-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat

Karol Kwiatkowski30 kwietnia, 202113 min

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowała w piątek, że wraz ze swym amerykańskim partnerem Pfizer złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o dopuszczenie stosowania opracowanej przez nie szczepionki przeciw koronawirusowi dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Bazując na badaniu klinicznym wykazującym „stuprocentową skuteczność” preparatu w tej grupie wiekowej, oba koncerny zwróciły się do unijnego regulatora o „rozszerzenie” obecnej autoryzacji, obecnie obejmującej osoby w wieku powyżej 16 lat – podano w komunikacie.

Założyciel i dyrektor generalny BioNTech Ugur Sahin powiedział w czwartek tygodnikowi „Der Spiegel”, że dane dotyczące testów klinicznych szczepionki u młodzieży w wieku 12-15 lat zostały już przekazane amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).

Pfizer i BioNTech starają się o rozszerzenie pozwolenia na stosowanie tej substancji na tę grupę wiekową w USA.

Według Sahina szczepionka może zostać do czerwca zatwierdzona dla młodzieży powyżej 12 lat i do jesieni dla wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy.

Mający siedzibę w niemieckiej Moguncji BioNTech wraz z amerykańskim Pfizerem prowadzi od marca badania kliniczne swojej szczepionki przeciw Covid-19 w grupie dzieci w wieku od pół roku do 11 lat. „Wstępne wyniki dla grupy wiekowej 5-11 lat mogą być dostępne w lipcu, dla młodszych dzieci we wrześniu. Ich ocena zajmie od czterech do sześciu tygodni” – powiedział Sahin. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Marcin

    30 kwietnia, 2021 at 1:58 pm

    Naśladowców Mengele coraz więcej….
    A gdzie prawa pacjenta?Prawa człowieka?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk