PolskaProf. Flisiak: to jest właściwy moment do luzowania obostrzeń

Magdalena Targańska28 kwietnia, 202113 min

To jest właściwy moment do luzowania obostrzeń, bo widzimy zmniejszanie się liczby zakażeń i mniejsze obciążenie w placówkach opieki zdrowotnej – powiedział w środę prof. Robert Flisiak z Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że badania potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u 8895 osób. Zmarło 636 chorych. Prof. Robert Flisiak był pytany w środę w RMF FM, czy jest to dobry moment na luzowanie obostrzeń, skoro liczba zgonów jest tak duża.

„Tak, to jest właściwy moment, dlatego, bo widzimy dynamikę, widzimy zmniejszanie się liczby zakażeń, zmniejszanie się obciążeń w placówkach opieki zdrowotnej” – powiedział prof. Flisiak.

Dodał, że zgony, które są widoczne obecnie w statystykach są następstwem tego, co się działo 3-4 tygodnie temu.

„Zanim dojdzie do zgonu pacjent przez te kilka tygodni choruje. Rzadko się zdarza, żeby w przebiegu COVID-19 zgon następowało w pierwszym tygodniu choroby. Jeżeli tak się zdarza to zwykle jest to następstwo chorób towarzyszących” – podkreślił.

Prof. Flisiak dodał, że premier przedstawiając proponowane poluzowania podkreślał, że jest to plan, który może zostać zmodyfikowany. „Może trzeba będzie zrobić krok w tył” – powiedział.

Z informacji, które znajdują się na stronie gov.pl wynika, że od 1 maja w całej Polsce będą obowiązywać jednolite zasady bezpieczeństwa. Od 1 maja otwarte będą salony fryzjerskie i kosmetyczne; od 4 maja – galerie sztuki i muzea, sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe. 8 maja otworzą się hotele. 15 maja planowane jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej. Sporo obostrzeń ma być poluzowanych od 29 maja. Wtedy m.in. mają być otwarte restauracje, kina, teatry, szkoły podstawowe i średnie. We wszystkich wymienionych miejscach obowiązywać będzie ścisły rygor sanitarny, będą też ograniczenia dotyczące liczby osób, np. w kinach czy w restauracjach.(PAP)

 

Autor: Szymon Zdziebłowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

 • Marcin

  29 kwietnia, 2021 at 7:06 am

  „Sporo obostrzeń ma być poluzowanych od 29 maja. Wtedy m.in. mają być otwarte restauracje, kina, teatry, szkoły podstawowe i średnie. ”

  No to naprewno sytuację w szkolnictwie uratuje!!!!!!
  20 dni nauki stacjonarnej…
  Te dzieci straciły rok normalnego nauczania…
  A wątpię żeby od września wszysko wróciło do normy….
  Będzie IV fala…potem V…XI…XVII!!!!
  A sezon grypowy?
  Nie istnieje już…
  Jest tylko falowanie koronkowe…

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

7 + cztery =