Na co PO wydaje pieniądze? Interia sprawdziła: sondaże, eksperci i „Sok z buraka”

Nasza Polska28 kwietnia, 20213 min

Portal Interia.pl opublikował część wydatków Platformy Obywatelskiej. Z podsumowania wynika m.in., że ponad 700 tys. zł rocznie PO przeznacza na sondaże, 240 tys. składki na Europejską Partię Ludową Donalda Tuska, dziesiątki tysięcy złotych na pensje ekspertów i ok. 10 tys. zł miesięcznie dla Mariusza Kozaka-Zagozdy, twórcy „Soku z Buraka”.

PO miała w 2020 roku zapłacić ok. pół miliona złotych firmie „Apostołowie Opinii”, zajmującej się obsługą mediów społecznościowych tej partii. W artykule są wspominane także wydatki na współpracę z domami mediowymi, firmami zajmującymi się komunikacją wizualną.

„Najwięcej zarabiają ci, którzy odpowiadają za finanse. Łukasz Pawełek, skarbnik partii i członek zarządu krajowego, może liczyć na przelewy sięgające 11 tys. zł miesięcznie. Jednym z najlepiej zarabiających specjalistów ugrupowania jest główny ekonomista ekipy Borysa Budki. Prof. Andrzej Rzońca, bo o nim mowa, pobierał pensję z Funduszu Eksperckiego. Najwyższy przelew, styczniowy, opiewa na kwotę 23 520 zł” – podał portal.

„Na stałej liście partyjnych płac, chociaż nie należy do ludzi opłacanych z Funduszu Eksperckiego, jest również Mariusz Kozak-Zagozda. Zrobiło się o nim głośno, kiedy w 2019 r. okazało się, że jest on twórcą profilu +Sok z Buraka+ na Facebooku” – napisała Interia.

Z ustaleń portalu wynika, że „w 2020 r. Mariusz Kozak-Zagozda regularnie otrzymywał przelewy od ugrupowania Borysa Budki”.

„Zdarzało się, że jednego miesiąca pieniądze płynęły zarówno z konta, na które wpływa subwencja, jak i rachunku bieżącego. W ten sposób, w lipcu 2020 r., kiedy odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, Kozak-Zagozda zainkasował w sumie ponad 10,5 tys. zł. Najniższy przelew z zeszłego roku opiewa na kwotę 149 zł, najwyższy to 8048 zł. W 2020 r. twórca +Soku z Buraka+ zarobił dzięki PO 104 605 zł” – podkreśliła Interia. „Z dokumentów udostępnionych PKW nie wynika, za co konkretnie Kozak-Zagozda otrzymywał wynagrodzenie” – dodano.

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk