PolskaDzieci nie chorują na COVID-19, ale… cierpią na powikłania pocovidowe

Nasza Polska28 kwietnia, 20216 min

Konieczność wzmocnienia opieki kardiologicznej po pandemii, pomoc w razie powikłań po COVID-19 u dzieci oraz wynagrodzenia minimalne w służbie zdrowia były tematami posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia – poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

Rada, która obradowała zdalnie w środę, wydała także rekomendacje w sprawie psychiatrii i psychologii dziecięcej, którą zajmowała się na poprzednim spotkaniu; zajęła się też wynagrodzeniami minimalnymi w służbie zdrowia.

Ignaczak-Bandych zwróciła uwagę, że Rada ds. Ochrony Zdrowia to jedna z dwóch pierwszych rad powołanych przez Andrzeja Dudę, który „wyznaczył jej bardzo konkretne zadanie: popatrzenie na polski wymiar służby zdrowia, ale w tej perspektywie już pocovidovej”.

Jednym z tematów środowej sesji były wzywania dla medycyny sercowo-naczyniowej w czasie pandemii i w perspektywie po pandemii. „Polska ma bardzo dobrze rozwinięty system opieki kardiologicznej, natomiast w okresie pocovidowym on będzie na pewno wymagał wzmocnienia i wsparcia, a na pewno będzie wymagał przywrócenia do normalności” – podkreśliła minister.

Jak dodała, „powikłania układu sercowo-oddechowego po COVID-19 stanowią przeważającą większość zgonów z powodu COVID, ale także prawie połowę zgonów pocovidowych”. „Drugim powikłaniem związanym z COVID-19 jest cukrzyca i temu tematowi będzie poświęcone kolejne spotkanie rady” – zapowiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii.

Według niej wiele uwagi członkowie rady poświęcili przypadkom powikłań po COVID-19 u dzieci. „Wydaje się, że dzieci nie chorują. Dzieci nie chorują, nie mają objawów, ale pojawiają się przypadki powikłań pocovidowych” – zaznaczyła minister. Dodała, że z dotychczasowych, niepełnych danych wynika, że „być może nawet 10 proc. dzieci”, które przeszły COVID-19 cierpi na wielonarządowy zespół powikłań.

Ignaczak-Bandych zwróciła uwagę na zdanie ekspertów, według których należy upowszechniać wiedzę o tych powikłaniach, co pozwoliłoby szybciej kierować dzieci do odpowiednich ośrodków i udzielać im właściwej pomocy, „bo niektóre z tych objawów mogą być bardzo mylące”.

Poinformowała, że dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, przedstawił wyniki analizy efektywności szczepień dla układu krążeniowo-oddechowego i układu sercowego. Jak dodała, z analizy wynika, iż liczba powikłań po szczepieniu „to rząd ułamków procent, natomiast korzyści przede wszystkim dla układu oddechowego i płucnego są niewspółmierne”.

Minister zapowiedziała, że Kancelaria Prezydenta będzie promować profilaktykę i zdrowy tryb życia. „Poza powrotem do normalności jeśli chodzi o możliwość korzystania ze służby zdrowia w taki sposób jak przed COVID-19 bardzo istotna jest profilaktyka. Bez promocji zdrowego trybu życia, bez promocji odejścia od różnych używek (…) nie wyjdziemy z tego problemu” – oceniła Ignaczak-Bandych. Zwróciła uwagę, że podczas pandemii w Polsce po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zmalała średnia długość życia.

Jednym z tematów środowego spotkania była również sprawa wynagrodzenia minimalnego w służbie zdrowia. Ignaczak-Bandych zaznaczyła, że wysłuchano pracowników i pracodawców, oraz że „bardzo wyraźnie wybrzmiał głos środowiska pielęgniarek”.

Przypomniała, że „środowiska pielęgniarek i położnych oprotestowały projekt przyjęty na komisji trójstronnej, który kompleksowo reguluje kwestię minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia”. „Prezydent nie uczestniczy w procesie legislacyjnym, ustawy nie ma jeszcze nawet w Sejmie, ale chcemy wiedzieć, jakie są głosy, będziemy się temu przyglądać” – powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta.

Powołana przez prezydenta w lutym br. Rada ds. Ochrony Zdrowia na kolejnych sesjach ma się zajmować zagadnieniami struktury służby zdrowia i projektem powołania centrów zdrowia 75 plus.(PAP)

autor: Jakub Borowski

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × 3 =