GospodarkaPolskaLeki na receptę przez Internet, potrzebna pro-konsumencka zmiana

Karol Kwiatkowski27 kwietnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Sejm wprowadził w 2018 r. możliwość kupowania przez Internet leków na receptę z wysyłką do domu przez osoby z niepełnosprawnościami. Później, pod presją anty-konsumenckich nacisków, się z tego wycofano Trzeba do tego wrócić i rozszerzyć na wszystkich! – napisał Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskeigo Rozwoju, ekonomista. 

Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało komunikat pt. Leki na receptę przez Internet – potrzebna pro-konsumencka zmiana.

Zdaniem FOR usługi cyfrowe w ochronie zdrowia należy nadal rozwijać. Kolejnym krokiem powinno być umożliwienie sprzedaży leków na receptę przez Internet, z wysyłką do miejsca wskazanego przez zamawiającego.

– Choć wiele produktów sprzedawanych w aptekach można kupić przez Internet, to nie jest to możliwe w przypadku leków na receptę. Niektóre apteki pozwalają na za- kup leków na receptę przez Internet, ale zamówić je można tylko do konkretnej apteki, gdzie trzeba je odebrać – czytamy w komunikacie.

Zdaniem FOR to poważne ograniczenie jednej z największych korzyści z e-handlu – dostarczania produktów do miejsca zamieszkania czy innego, dogodnego miejsca (np. punktu odbioru blisko domu czy czynnego 24 godziny na dobę automatu paczkowego).

FOR zwraca uwagę, że obciążenia biurokratyczne, ograniczające konkurencję regulacje, nieelastyczne prawo pracy, skomplikowane i skutkujące czasochłonnością rozliczeń z urzędem skarbowym przepisy podatkowe to problemy od lat wskazywane przez przedsiębiorców jako największe bariery działalności gospodarczej. Pandemia COVID-19 skłoniła rząd do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń często negatywnie wpływających na działalność gospodarczą.

Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × pięć =