PolskaPrzywrócenie do niecovidowego systemu opieki zdrowotnej ponad 10 tys. łóżek oraz wycofanie ograniczenia zabiegów planowych

Karol Kwiatkowski26 kwietnia, 202134 min

Zdecydowaliśmy o przywróceniu do normalnego, niecovidowego systemu opieki zdrowotnej, ponad 10 tys. łóżek. Jest to kwestia najbliższych dwóch tygodni – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w szczycie III fali na walkę z COVID-19 przeznaczonych było ponad 46 tys. łóżek szpitalnych.

„Ponieważ III fala słabnie, apogeum mamy za sobą, dlatego zdecydowaliśmy – razem z wojewodami i ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji – o przywróceniu do systemu normalnego opieki zdrowotnej, nie tego covidowego, ponad 10 tys. łóżek. I to jest kwestia najbliższych dwóch tygodni, gdzie te 10 tys. łóżek wróci z walki z pandemią koronawirusa do zwykłego systemu opieki zdrowotnej” – powiedział Niedzielski.

Niedzielski: od 4 maja wycofujemy ograniczenia zabiegów planowych

„Kolejny tydzień będzie bardzo ważny, bo (…) od tego tygodnia pomajowego, czyli od 4 maja znosimy, czy wycofujemy tę rekomendację ograniczenia zabiegów planowych” – powiedział minister.

Dodał, że była to „smutna konieczność” związana z tym, że wszystkie siły musiały być skierowane na walkę z COVID-19 w trzeciej fali.

„Teraz, kiedy fala odpuszcza, chcemy przerzucić środki i siły na leczenie w innych zakresach” – dodał.

Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala NFZ 8 marca tego roku zaleciło ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Jak wyjaśniło NFZ, ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo – jak wskazał fundusz – przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należało wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 komentarze

 • jakub

  26 kwietnia, 2021 at 1:40 pm

  to ilu ludzi zabiliście tym sposobem towarzyszu niedzielski? w roku 2020 – 100 000 ?

  Odpowiedz

 • Marcin

  26 kwietnia, 2021 at 2:28 pm

  „Teraz, kiedy fala odpuszcza, chcemy przerzucić środki i siły na leczenie w innych zakresach”

  Teraz to już „musztarda po obiedzie”!!!!

  Odpowiedz

 • Hofer

  26 kwietnia, 2021 at 2:36 pm

  Dobre panisko…

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × trzy =