DuchowośćPrawosławni biskupi: współczesna ludzkość oddala się od Boga

Nasza Polska25 kwietnia, 20215 min

Współczesna ludzkość coraz bardziej oddala się od Boga; człowiek bez wiary prowadzi swoje życie według „namiętności i pożądliwości” – ostrzega wiernych i duchowieństwo sobór biskupów polskiej Cerkwi w orędziu z okazji tegorocznych Świąt Wielkanocnych.

Tegoroczna Wielkanoc w Kościołach wschodnich wypada 2 maja, czyli cztery tygodnie później niż u katolików.

Taka różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta, dlatego tylko raz na jakiś czas Wielkanoc w obu obrządkach przypada w tym samym terminie. Przeważnie Kościoły wschodnie świętują ją po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

W swoim liście paschalnym – będzie on odczytywany w cerkwiach w czasie świąt – hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) podkreślają, że zmartwychwstanie Chrystusa jest triumfem wiary i dowodem jego nauczania o zbawieniu.

Ostrzegają jednak, że „współczesna ludzkość coraz bardziej oddala się od Boga”. „(…) Bez wiary dusza człowieka umiera. Taki człowiek nie prowadzi swego życia zgodnie z nauką św. Ewangelii, ale według swoich namiętności i pożądliwości, tym samym stając się wrogiem Boga i duchowo umiera. Wszystko to prowadzi go do wiecznej zagłady, w mroku rozpaczy” – piszą w liście, udostępnionym PAP.

W ocenie soboru biskupów PAKP obecny czas „wyraźnie o tym świadczy”. „Pomaga mu w tym tzw. pandemia. Stąd rozpacz, depresje, samobójstwa, które są dla szatana radością” – oceniają prawosławni hierarchowie.

Zwracają się też do wiernych z prośbą, by zadali sobie pytania dotyczące dobrych uczynków, miłości bliźniego, uczestnictwa w życiu liturgicznych Cerkwi. „Czy chcemy i umiemy bronić się przed jej wrogami, którzy naruszają jej zdrowe nauczanie i istniejący porządek cerkiewny? Czy w naszych rodzinach panuje pokój? Czy nauczamy nasze dzieci duchowego bogactwa i historii św. Prawosławia?” – pytają.

Sobór zwrócił się też do młodych prawosławnych m.in. z pytaniem o to, czy wiedzą, jak poradzić sobie z fałszywymi informacjami o Bogu i Cerkwi. Podkreślił w liście, że przykładem dla ludzi XXI wieku powinni być ich przodkowie, którzy oddawali życie za wiarę; wymienili w tym kontekście męczenników chełmskich i podlaskich.

Dokładna liczba osób prawosławnych w naszym kraju nie jest znana. Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Hierarchowie uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wydał niedawno specjalną odezwę i zaapelował do wiernych i duchowieństwa, by – jak to ujął – zaświadczyli w trwającym spisie powszechnym „w jasny i zdecydowany sposób” swoją przynależność do wiary „ojców i matek”, czyli do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × 2 =