W jakich branżach wykorzystuje się konopie?

Magdalena Targańska24 kwietnia, 20216 min

Konopie siewne to rośliny, którzy były wykorzystywane przez człowieka od tysięcy lat. Nasi przodkowie bardzo chętnie stosowali je w codziennymi życiu. Miały one cały szereg zastosowań.

Używano ich w kuchni i ziołolecznictwie, do przyrządzania różnego rodzaju materiałów oraz narzędzi. Z konopi można było nawet produkować meble, czy budować domy. Nie było takiej dziedziny życia człowieka, w której nie znaleziono by jakiegoś zastosowania dla produktów z konopi.

Potem jednak o nich zapomniano, a wpłynęła na to w zasadzie jedna ważna kwestia. W siłę zaczął rosnąć przemysł papierniczy i tworzyw sztucznych, który lobbował za zakazem uprawy konopi siewnej. Wykorzystano do tego fakt, że z indyjskiej odmiany konopi produkuje się środki odurzające. Oczywiście, konopie siewne nie wykazują działania narkotycznego, jednak cel został osiągnięty. Na kilkadziesiąt lat zapomnieliśmy o konopiach, ale teraz znowu zaczynają one odzyskiwać swoje dobre imię.

Wszechstronne zastosowanie w przemyśle i produkcji

Konopie siewne były kiedyś powszechnie uprawiane w Polsce i na cały świecie. Wszystko dlatego, że nie mają dużych wymagań glebowych, a ich uprawa jest ekologiczna. Konopie nie potrzebują mocnego nawadniania, ani stosowania środków chemicznych. Rosną bardzo szybko – pod tym kątem można je wręcz porównać do chwastów, ale oczywiście konopie są od chwastów o wiele bardziej wartościowe.

Z konopi siewnych wytwarzano kiedyś papier, czy tkaniny na ubrania i było to o wiele mniej obciążające dla środowiska naturalnego. Wystarczy bardzo szybko porównać ich uprawę z uprawą drzew, które rosną kilkadziesiąt lat, czy uprawami bawełny, które wymagają hektolitrów wody. Od razu widać, że konopie mają w kwestii ekologii ogromną przewagę.

Między innymi z tego powodu powstał ruch mający na celu wznowić ich powszechne uprawy. Coraz więcej branż dostrzega możliwości ich wykorzystywania. Nie tylko wspomniana już branża papiernicza, czy włókiennicza. Z konopi można wytwarzać płyty stolarskie dla budownictwa, brykiety opałowe dla energetyki, laminaty dla przemysłu motoryzacyjnego, a nawet plastik konopny, który może skutecznie zastąpić tworzywa sztuczne. Konopie siewne są też stosowane do branży spożywczej, kosmetycznej i medycynie. Zobaczmy jak.

Również dla zdrowia i urody

Z różnych elementów konopi siewnych pozyskuje się produkty, takie jak mleczko lub olej. Oba znajdą zastosowanie w kuchni. Mleczko może nam zastąpić mleko kokosowe, a olej możemy dodawać do sałatek lub dań – najważniejsze, by nie poddawać go obróbce termicznej. Traci on wtedy swoje właściwości, a są one naprawdę ogromne.

Olej konopny to coraz częściej stosowany składnik w branży kosmetycznej. Dodaje się go to kosmetyków, ponieważ działa korzystnie właściwe dla każdego rodzaju skóry. Działa przeciwzmarszczkowo, nawilża i odżywia, a nawet leczy stany trądzikowe, egzemę, czy łuszczycę. Konopie stosuje się też w produktach dla włosów i paznokci, ponieważ działa na nie wzmacniająco.

Właściwości lecznicze oleju z konopi wykorzystuje też medycyna. Dzięki niemu możemy zmniejszyć dolegliwości wynikające z wielu chorób oraz wielu chorobom zapobiec. Olej usprawnia działanie układu krwionośnego, nerwowego i odpornościowego, a także stosuje się go w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zwłaszcza jego wpływ na układ nerwowy jest wyjątkowy i niespotykany. Olej można nam pomóc zahamować postęp takich chorób jak stwardnienie rozsiane, Alzheimer, czy Parkinson. Żaden inny naturalny środek nie jest tak skuteczny w leczeniu chorób związanych z układem nerwowym, a to i tak jedynie niewielki wycinek możliwości oleju z konopi.

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *