Solidarna Polska jest gotowa na każdy scenariusz, także rozpad koalicji – zapewnia minister Wójcik

Nasza Polska24 kwietnia, 20214 min

Chciałbym, żeby koalicja Zjednoczonej Prawicy dalej funkcjonowała, ale my jako Solidarna Polska jesteśmy gotowi na każdy scenariusz – powiedział w sobotę minister – członek Rady Ministrów, wiceprezes Zjednoczonej Prawicy Michał Wójcik. Dodał, że jego ugrupowanie jest gotowe na każdy scenariusz.

Wójcik pytany w radiu RMF FM o spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy wskazał, że „odbędzie się niebawem”. „Do takiego spotkania dojdzie, ono jest potrzebne w tej sytuacji, która teraz jest” – stwierdził Wójcik. Przyznał, że „jest pewne napięcie w ramach koalicji; nie pamiętam żadnej koalicji, gdzie by takiego napięcia nie było”. „Na pewno trzeba rozmawiać, na pewno trzeba wyjść z tego kryzysu, może nawet jeszcze bardziej wzmocnionym(…). Ale myślę, że będziemy wspólnie rządzić jeszcze dwa lata, a może nawet i cztery” – ocenił.

Jak mówił wiceszef Solidarnej Polski, pytany o Fundusz Obudowy i OFE, z PiS dzieli jego partię jedna rzecz. „Mamy nieco odmienną ocenę sytuacji”. Jak przyznał, „nasi przyjaciele z PiS czasami głosują inaczej”.

Przypomniał, że chodzi m.in. o kwestie „wspólnego długu i ewentualnego płacenia za długi innych krajów przez obywateli naszego państwa”. Zaznaczył, że Solidarna Polska uważa dokument z tego punktu widzenia za niebezpieczny. Zdaniem Wójcika z tego powodu nie powinna rozlecieć się koalicja, „bo dobro Polski jest najważniejsze”.

Wójcik chciałby, „żeby koalicja Zjednoczonej Prawicy dalej funkcjonowała”. „Ale my jako Solidarna Polska jesteśmy gotowi na każdy scenariusz” – stwierdził. Podkreślił, że koalicja powinna funkcjonować, bo jest dużo rzeczy do zrealizowania. „A to, że są czasami spory to jest rzecz naturalna. Są spory w rodzinie, a co dopiero w partiach politycznych” – zaznaczył.

Projekt unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy od początku krytykowała Solidarna Polska. Politycy SP krytykowali mechanizm powiązania budżetu z praworządnością; obecnie zwracają uwagę na kwestię pożyczek, z których częściowo ma być finansowany Fundusz. Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w ostatnim wywiadzie dla „Gazety Polskiej” zapowiedział, że jeśli w wyniku głosowania projekt nie zostanie przyjęty, wówczas koalicji rządzącej grozi rozpad. Solidarna Polska po tych słowach podtrzymała swój sprzeciw. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk