ZagranicaPrezydent Joe Biden nazwał rzeź Ormian ludobójstwem

Magdalena Targańska24 kwietnia, 202113 min

Prezydent USA Joe Biden uznał rzeź Ormian za ludobójstwo w wydanym w sobotę oświadczeniu z okazji dnia upamiętnienia tej zbrodni. Komunikat mówi o 1,5 mln Ormian „deportowanych, zamordowanych lub zmuszonych do marszu do śmierci podczas kampanii eksterminacji”.

„Każdego roku tego dnia wspominamy życie wszystkich tych, którzy zginęli w ludobójstwie Ormian za czasów Imperium Osmańskiego i ponownie zobowiązujemy się, by taka zbrodnia nie zdarzyła się nigdy więcej” – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu oznajmił w sobotę, że „całkowicie odrzuca” decyzję prezydenta USA Joe Bidena o uznaniu za ludobójstwo rzezi Ormian w Imperium Osmańskim w latach 1915-1917. Jak dodał, jest to decyzja „oparta jedynie na populizmie”.

„Nikt nie może nas uczyć na temat naszej historii. Polityczny oportunizm jest największą zdradą pokoju i sprawiedliwości” – napisał Cavusoglu na Twitterze we wpisie opublikowanym krótko po wydaniu przez Biały Dom oświadczenia nazywającego zbrodnię na Ormianach ludobójstwem.

„Całkowicie odrzucamy to oświadczenie, oparte jedynie na populizmie” – napisał dyplomata, nie mówiąc wprost, o jakie oświadczenie chodzi.

Premier Armenii Nikol Paszynian oświadczył w sobotę, że uznanie rzezi Ormian za ludobójstwo przez prezydenta USA Joe Bidena to dla jego kraju kwestia nie tylko „prawdy i historycznej sprawiedliwości”, ale także bezpieczeństwa.

Zdaniem Paszyniana deklaracja Bidena jest szczególnie ważna z uwagi na ubiegłoroczny konflikt zbrojny w Górskim Karabachu, gdzie Turcja aktywnie wspierała przeciwko Armenii stronę azerbejdżańską.

Biden jest pierwszym prezydentem USA od 40 lat, który publicznie nazwał masowe mordy w Imperium Osmańskim sprzed ponad 100 lat ludobójstwem. Demokrata obiecał to w kampanii wyborczej.

W sobotę obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

  • consevative democrat

    24 kwietnia, 2021 at 7:24 pm

    Wiedziałem, że Pan Biden to dobry wybór – szczególnie dla środowiska, praw człowieka i demokracji. Jest wierzącym katolikiem, w odróżnieniu od Trumpa nie zmienia żon jak rękawiczki – nie jest rozwodnikiem. Przydałby się nam taki kandydat na Prezydenta – umiarkowany chrześcijanin z zasadami. Biden jest przeciwny legalizacji narkomaństwa, popiera małżeństwa jednopłciowe z możliwością adopcji dzieci, osobiście jest przeciwny aborcji, ale jej by nie zakazał – to prawdziwy centrysta dla którego prawa człowieka są SZCZEGÓLNIE WAŻNE. Gdyby mniej współpracował z Planned Parenthood byłby dla mnie ideałem.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 − sześć =