Duchowość58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania – 25 kwietnia

Karol Kwiatkowski22 kwietnia, 20217 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

25 kwietnia, w IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, w Kościele obchodzony będzie 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Młodzi stając wobec decyzji o dalszej drodze życia potrzebują zrozumienia, czasu i wsparcia duchowego – powiedział PAP delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk.

W Polsce niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku przeżywany będzie pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

„Eucharystia jest miejsce szczególnego spotkania z Bogiem we wspólnocie, stąd ważne, aby młodzi stając wobec decyzji o kierunku dalszej drogi życia, wobec pytań o swoje miejsce w świecie, w Kościele, czerpali z tego źródła, jakim jest msza św.” – powiedział PAP bp Solarczyk.

Jak dodał, „ważne by ci, którzy są obok, a więc rodzice, nauczyciele, duszpasterze, wspierali ich duchowo poprzez swoją modlitwę oraz ludzką życzliwość, zrozumienie, poświęcony im czas nie tylko w tym tygodniu, ale cały rok”.

Na 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania papież Franciszek przygotował orędzie „Święty Józef: marzenie powołania” opublikowane 19 marca. Wskazując na przykład opiekuna Świętej Rodziny zaapelował o „serca otwarte, zdolne do wielkiego zaangażowania, hojne w dawaniu siebie”.

„Tego właśnie potrzebuje kapłaństwo i życie konsekrowane, zwłaszcza dzisiaj, w czasach naznaczonych słabością i cierpieniem, także z powodu pandemii, która rodzi niepewność i lęk co do przyszłości i samego sensu życia” – wskazał. Papież podkreślił, że „nie ma wiary bez ryzyka” i tylko „odłożenie na bok własnych planów i wygód pozwala prawdziwie powiedzieć Bogu +tak+”.

„Tam, gdzie powołanie, czy to małżeńskie, do celibatu czy też dziewicze, nie osiąga dojrzałości daru z siebie, zatrzymując się jedynie na logice ofiary, to zamiast stawać się znakiem piękna i radości miłości, może wyrażać nieszczęście, smutek i frustrację” – napisał papież.

„Zachęcam, by się zapoznać z tym orędziem. Każdy z nas, podobnie jak św. Józef, ma swoje ludzkie marzenia, pragnienia, które skupiają się w miłości. Jego życie – podobnie jak nasze było zwyczajną, naturalną drogę naznaczoną radościami i trudnościami, na której miłość przeżywana była z innymi i dla innych, a przede wszystkim z Bogiem, stając się dla wielu inspiracją czy punktem odniesienia” – powiedział bp Solarczyk.

Poinformował, że do parafii trafiły materiały przygotowane na ten czas przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań. Zawierają m.in. pomoce liturgiczne, świadectwa osób powołanych i konspekty katechez na Tydzień Modlitw o Powołania.

Jednym z elementów modlitwy i troski o powołania jest organizowana co roku w drugą sobotę maja pielgrzymka rodzin osób powołanych i wspierających powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. „W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, ze względu na trwającą pandemię nie odbędzie się” – poinformował bp Solarczyk. Zapowiedział, że 8 maja będzie się jednak modlił się na Jasnej Górze w intencji nowych powołań i powołanych.

„Będą polecał Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej wszystkie intencje rozeznających powołanie, rodzin osób powołanych i tych, którzy wspierają powołania” – zapowiedział.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, rozważają też papieskie orędzie przygotowane na ten czas. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Wspiera ono powołania misyjne, m.in. akcją AdoMIS, zachęcającą do adopcji misyjnych seminarzystów. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć + osiemnaście =