PolskaZdaniem ministra, zbyt szybkie luzowanie prowadzi do przyspieszenia pandemicznego

Nasza Polska21 kwietnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zalecam ostrożność, nauka z poprzedniej fali jest taka, że zbyt szybkie luzowanie prowadzi do ponownego przyspieszenia pandemicznego – ocenił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że prawdopodobnie za tydzień rząd przedstawi harmonogram luzowania obostrzeń w poszczególnych regionach.

Minister Niedzielski w Programie III Polskiego Radia podkreślił, że decyzje o luzowaniu obostrzeń powinny być podejmowane z rozwagą.

„Widzę pewnego rodzaju reakcje, które są każdorazowo nadmiarowe. Jak mamy troszeczkę lepszą sytuację epidemiczną, to wszyscy natychmiast zaczynają krzyczeć, żeby wszystko otwierać, a za chwilę, jak pojawia się kolejna fala, to wszyscy się pytają, po co luzowaliśmy” – powiedział.

Odnosząc się do ewentualnego otwarcia ogródków gastronomicznych, ocenił, że „to jeszcze nie jest ten czas”.

Minister był również pytany, czy możliwe jest otwarcie restauracji lub hoteli dla osób w pełni zaszczepionych.

„Na razie nie ma takich rozważań, na razie musimy zdefiniować sobie sposób postępowania ze szpitalami, z infrastrukturą, bo musimy je szybko przywrócić do normalnego funkcjonowania” – powiedział.

„Zalecam ogromną ostrożność. Nauka z poprzedniej fali jest taka, że zbyt szybkie luzowanie prowadzi do ponownego przyspieszenia pandemicznego” – podkreślił.

Niedzielski zwrócił uwagę, że ewentualne otwieranie hoteli lub restauracji, mimo pandemii, to skrajna nieodpowiedzialność i narażanie innych na niebezpieczeństwo.

Powiedział, że najpóźniej za tydzień rząd chce przedstawić harmonogram luzowania obostrzeń w poszczególnych regionach.

„Jestem zwolennikiem stref, bo zupełnie inna sytuacja epidemiczna jest w tej chwili na Śląsku, a zupełnie inna jest na Podkarpaciu, gdzie tych zakażeń jest poniżej 30 na 100 tys., a na Śląsku jest ok. 50” – powiedział. Zaznaczył, że pod uwagę będzie również brana sytuacja w szpitalach.

„Będę chciał proponować przejrzysty plan, żeby przez cały maj było wiadomo, które województwa, według jakich kryteriów będą miały otwierane poszczególne sektory. I również wtedy na pewno w tym katalogu otworzeń znajdzie się hotelarstwo” – powiedział.

Dodał, że w środę lub w czwartek rząd ogłosi, jak kwestia obostrzeń będzie wyglądała w najbliższym tygodniu.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

two + fourteen =