PolskaMajchrowski: reforma wymiaru sprawiedliwości zatrzymała się

Magdalena Targańska18 kwietnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Reforma wymiaru sprawiedliwości zatrzymała się; jestem zaniepokojony i chciałbym wiedzieć, w jakim kierunku zmierzamy jako Sąd Najwyższy – powiedział sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Jan Majchrowski, komentując odwołanie terminu posiedzenia ws. immunitetu prezesa SN Józefa Iwulskiego.

Izba Dyscyplinarna SN miała kontynuować 22 kwietnia posiedzenie ws. wniosku o uchylenie immunitetu sędziowskiego prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefowi Iwulskiemu. Termin ten został odwołany.

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Jan Majchrowski potwierdził tę informację w niedzielę w Polskim Radiu 24 „Muszę potwierdzić, sprawa nie będzie rozpatrywana przez Izbę Dyscyplinarną. Zarządzeniem prezes Izby, sprawa została zdjęta z wokandy” – powiedział prawnik.

„Jestem zaniepokojony i chciałbym wiedzieć w jakim kierunku zmierzamy, my jako Sąd Najwyższy” – mówił w Polskim Radiu 24 Majchrowski, sędzia.

Majchrowski w rozmowie powiedział, że „otrzymał też oświadczenie od sędzi, która miała sprawę prowadzić, o tym iż była gotowa do sądzenia w tej sprawie”. „Jej zdaniem, jak przypomniał, pod uwagę nie można brać „przyczyny pandemicznej” jako tej, która spowodowała iż rozprawa się nie odbędzie, ponieważ posiedzenie jest niejawne dla osób postronnych” – czytamy na stronie PR24.

„Trwało niezwykle długo, bo 10 godzin, zgromadzenie Kolegium Sądu Najwyższego i tam zostały podjęte rzekomo uchwały dotyczące właśnie możliwości odpowiedzialności i przesyłania do Sądu Najwyższego spraw związanych z orzekaniem przez sędziów” – powiedział sędzia i dodał że nie ma dostępu do treści uchwał.

„Jestem więc zaniepokojony i chciałbym wiedzieć w jakim kierunku zmierzamy jako Sąd Najwyższy, bo kiedy Prezydent powoływał mnie do Izby Dyscyplinarnej, byłem dumny, teraz jednak zadaje sobie pytanie, po co to wszystko było skoro stoimy w miejscu. Można powiedzieć, że reforma wymiaru sprawiedliwości zatrzymała się” – podkreślił sędzia Majchrowski.

O zgodę na pociągnięcie sędziego Iwulskiego do odpowiedzialności karnej wystąpiła w grudniu ub.r. do SN Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Z ustaleń śledczych IPN wynikało, że w 1982 r. Iwulski zasiadał w składzie sądu, który skazał robotnika z Oświęcimia Leszka W. na trzy lata więzienia za roznoszenie „antypaństwowych” ulotek przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem.

W drugiej połowie stycznia br. Izba Dyscyplinarna rozpoczęła posiedzenie w tej sprawie. Jednak w związku ze złożonymi wnioskami sprawa została odroczona. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × cztery =