PolskaMuzeum Auschwitz zamierza oczyścić 35 poobozowych baraków

Nasza Polska17 kwietnia, 20213 min

Dwie oferty wpłynęły na przetarg ogłoszony przez Muzeum Auschwitz, który ma wyłonić wykonawcę prac konserwatorskich polegających na oczyszczeniu 35 baraków poobozowych na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau – podała placówka.

Muzeum zamierza przeznaczyć na sfinansowanie prac 270 tys. zł. Oferty opiewają na 332 tys. zł oraz 499,3 tys. zł.

„Przedmiotem zamówienia jest wykonanie prac konserwatorskich polegających na zabezpieczeniu warstw wykończeniowych, takich jak tynk wapienny, pobiały wapienne, warstwy malarskie na podłożach mineralnych w wytypowanych miejscach oraz dezynfekcji miejscowej, a także oczyszczaniu wnętrz 35 baraków murowanych” – wskazano w dokumentacji przetargowej.

Wykonawca, z którym zawarta zostanie umowa, będzie miał na realizację zadania ponad osiem miesięcy.

Poobozowe baraki, które mają zostać poddane pracom konserwatorskim znajdują się w najstarszej części byłego obozu, tzw. odcinku BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwszą z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć − jeden =