PolskaPrezes TK: prawda może zwyciężyć tylko dzięki naszej odwadze do jej głoszenia i obrony

Nasza Polska15 kwietnia, 20215 min

Często słyszę „prawda zwycięży”, jakby prawda miała jakąś magiczną siłę i sama z siebie zwyciężała, ale prawda może zwyciężyć tylko dzięki nam, naszej odwadze do jej głoszenia i obrony – powiedziała podczas gali Strefy Wolnego Słowa prezes TK Julia Przyłębska.

W tym roku gala Strefy Wolnego Słowa odbyła się w formule online. Prezes TK została uhonorowana nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez miesięcznik „Nowe Państwo” za „stawanie w obronie prawdy w życiu publicznym”.

W swoim przemówieniu Julia Przyłębska oceniła, że jest to nagroda nie tylko dla niej jako prezesa Trybunału, ale również „dla całego grona sędziowskiego – niezawisłych, odważnych sędziów, którzy w trudnych czasach orzekają w Trybunale Konstytucyjnym”.

Prezes TK wspomniała w tym kontekście trzech sędziów TK, którzy przedwcześnie odeszli – prof. Henryka Ciocha, prof. Lecha Morawskiego i prof. Grzegorza Jędrejka. „Trzech niezwykłych, odważnych sędziów. Świetnych prawników, niezwykłych ludzi. Nie ma ich wśród nas, bardzo żałujemy tego, ubolewamy. Jeśli przyglądają nam się teraz, to chciałabym podziękować, bo do tego stanowiska tej odwagi wnieśli bardzo dużo” – powiedziała.

„Prawda, dążenie do prawdy, poszukiwanie prawdy to coś, co wyróżniało kulturę europejską poprzez tworzenie wiedzy, także wiedzy naukowej. Przyczyniło się do jej triumfu, rywalizacji z innymi cywilizacjami. Dotyczy to także porządku polityczno-prawnego” – mówiła Julia Przyłębska.

Jak wskazała, poszukiwanie najlepszego ładu konstytucyjnego wyłoniło takie wartości, jak republika i demokracja. „Dziś to szczególnie ważne, żyjemy bowiem w czasach, w których ideologowie ponowoczesności ogłaszają nam, że prawdy nie ma, bo nie sposób jej jednoznacznie ustalić, bo jest niepotrzebna, bo szkodzi. Faworyzuje tych, którzy pretendują do jej posiadania” – mówiła.

„+Każdy ma swoją prawdę+ – powiadają. A więc pora porzucić ją jako niekwestionowalną wartość naczelną. Na miejsce prawdy wkracza narracja” – kontynuowała. Jak podkreśliła, z prawdą wiąże się dziś odwaga – „odwaga jej poszukiwania i odwaga jej ogłoszenia, nawet za cenę medialnego linczu”.

Prezes TK mówiła też o tym, że należy być dumnym z naszej przeszłości. Przekonywała, że nie powinniśmy „poddawać się pedagogice wstydu i nie czuć się zażenowanymi, że tkwi w nas pewnego rodzaju mesjanizm patriotyzmu, jak umiłowanie ojczyzny i wolności”.

„Często słyszę +prawda zwycięży+, jakby prawda miała jakąś magiczną siłę i sama z siebie zwyciężała, a my możemy spokojnie na to czekać. Nie, proszę państwa! Prawda może zwyciężyć tylko dzięki nam, naszej odwadze do głoszenia i obrony prawdy” – podkreśliła prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Człowiekiem Roku Klubów „Gazety Polskiej” został prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wyróżnienie odebrały też Wojska Obrony Terytorialnej – w imieniu formacji odebrali je: szef MON Mariusz Błaszczak i dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć + jedenaście =