Nasza historiaPolskaGliński: Katyń to symbol walki o prawdę

Nasza Polska13 kwietnia, 20216 min

Katyń to symbol walki o prawdę, która trwa do dziś. Mimo wysiłków i starań państwa polskiego, wciąż nie znamy imion i nazwisk wszystkich zamordowanych, a ich ciała wciąż spoczywają w bezimiennych mogiłach – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, składając kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. „Dzień w którym nasze myśli kierujemy ku wszystkim Ofiarom zamordowanym przez NKWD na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego” – napisano na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, składając kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie, powiedział, że „Katyń to symbol walki o prawdę, która trwa do dziś”. „Mimo wysiłków i starań państwa polskiego, wciąż nie znamy imion i nazwisk wszystkich zamordowanych, a ich ciała wciąż spoczywają w bezimiennych mogiłach. Nie znamy również wszystkich sprawców i okoliczności mordu. W ostatnich latach obserwujemy w Rosji próby podważania sowieckiego sprawstwa zbrodni katyńskiej, czy też próby jej relatywizacji. Rzeczpospolita Polska nigdy nie zgodzi się na kłamstwo, na pisanie historii na nowo i nie będzie akceptowała wykorzystywania Zbrodni Katyńskiej i pamięci o jej Ofiarach dla doraźnych interesów politycznych” – podkreślił minister kultury.

Na stronie MKDNiS wskazano, że „pamięć o ofiarach jest kultywowana przez Rodziny Katyńskie oraz instytucje państwowe”. „W 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W 2020 r. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uruchomiło interaktywny portal +Katyń Pro Memoria+, który w sposób wirtualny pozwala odbyć spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Dzięki akcji +Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci+ można poznać historię konkretnej ofiary Zbrodni i zapalić jej symboliczny znicz. Szczegóły na stronie www.katynpromemoria.pl” – podano w komunikacie.

Przypomniano, że „także w 2020 r. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uruchomiło trójjęzyczną stronę internetową (https://katyn.miejscapamieci.gov.pl/), zawierającą informacje o cmentarzach katyńskich oraz o osobach tam pochowanych”. „Kilka dni temu baza danych ofiar Zbrodni Katyńskiej została zaktualizowana o kolejne informacje. Na ukończeniu są prace związane z przygotowaniem do publikacji Księgi Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni zawierającej biogramy osób upamiętnionych na tej nekropolii” – przekazano.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

6 + 16 =