PolskaBiuro RPO o uderzeniu kobiety pałką przez policjanta w Głogowie: W państwie prawa nie może być na to zgody

Karol Kwiatkowski12 kwietnia, 202129 min

„Sposób traktowania kobiety przez funkcjonariusza Policji stanowi ewidentny przykład naruszenia elementarnego obowiązku ciążącego na Policji” – czytamy w oświadczeniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. To reakcja biura RPO na niedzielną interwencję policjanta, podczas której użył on pałki wobec protestującej.

Z nagrań opublikowanych przez portal glogow.naszemiasto.pl i użytkowników Twittera wynika, że 11 kwietnia 2021 r. funkcjonariusz Policji biorący udział w tłumieniu protestu społecznego, który odbywał się w tym dniu w Głogowie, podjął interwencję wobec uczestniczki protestu.

Z udostępnionych nagrań wynika, że kobieta biegła w stronę funkcjonariuszy, którzy próbowali zatrzymać protest. Uczestniczka manifestacji została najpierw kilkukrotnie odepchnięta przez poruszających się w stronę protestujących policjantów, a następnie chwycona za rękę, uderzona pałką i powalona na ziemię przez jednego z nich.

Na nagraniu widać, że interwencja z użyciem pałki służbowej następuje, kiedy kobieta zatrzymuje się po nieudanej próbie przejścia przez kordon policyjny. Widać, że jest wzburzona, ale nie stosuje w tym czasie agresji fizycznej wobec policjantów.

W ocenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich sposób traktowania kobiety przez funkcjonariusza Policji stanowi ewidentny przykład naruszenia elementarnego obowiązku ciążącego na Policji, którym jest działanie w sposób proporcjonalny gwarantujący poszanowanie godności ludzkiej oraz przestrzeganie podstawowych praw człowieka.

KMPT podkreśla, że interwencja funkcjonariusza była nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia z punktu widzenia celu samej interwencji.

Zgodnie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, środków przymusu bezpośredniego używa się lub wykorzystuje się je w sposób niezbędny do osiągnięcia celów tego użycia lub wykorzystania, proporcjonalnie do stopnia zagrożenia, wybierając środek o możliwie jak najmniejszej dolegliwości.

Jak wynika z nagrania, interwencja wobec kobiety nie wymagała stosowania środka przymusu w postaci pałki służbowej. Biorąc pod uwagę znaczne siły policyjne, w asyście których przebiegła interwencja, w pełni wystarczające byłoby zastosowanie mniej dolegliwych środków.

Również Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) w raporcie z pierwszej wizyty w Polsce typu ad hoc, poświęconej ochronie praw osób zatrzymanych przez policję, która miała miejsce w 2019 r. podkreślił, „że przy dokonywaniu zatrzymania nie należy używać siły większej niż jest to absolutnie konieczne”.

Komitet zwrócił także uwagę, że „funkcjonariusze Policji muszą być lepiej wyszkoleni w zakresie zapobiegania i minimalizowania przemocy w kontekście zatrzymania. W przypadkach, w których użycie siły staje się konieczne, muszą oni być w stanie stosować profesjonalne techniki, które w jak największym stopniu zmniejszają ryzyko wyrządzenia szkody osobom, które chcą zatrzymać” (zob. Raport CPT z wizyty w Polsce w dniach 9-16 września 2019, CPT/Inf (2020) 3, § 17).

KMPT stanowczo podkreśla, że przejawy przemocy wobec osób biorących w protestach społecznych, prezentowane przez niektórych funkcjonariuszy Policji, powinny być traktowane jako niedopuszczalne zachowania, rzutujące w sposób negatywny na wizerunek całej formacji. Niestety z przykrością należy stwierdzić, iż interwencja w Głogowie stanowi kolejny przykład dysproporcji pomiędzy zachowaniem obywatelki, a podjętymi wobec niej działaniami ze strony policji. O tego typu nadużyciach Mechanizm informował w treści dwóch raportów z wizyt ad hoc policyjnych miejsc zatrzymań podejmowanych w związku z protestami społecznymi (https://www.rpo.gov.pl/pl/content/koncowy-raport-kmpt-o-zatrzymaniach-8-sierpnia-w-warszawie oraz https://www.rpo.gov.pl/pl/content/Policja-zatrzymania-demonstracje-strajk-kobiet-raport-KMPT).

Ze względu na występujące nadal tego typu nieprawidłowości w działaniach policji, KMPT widzi potrzebę wzmacniania działań szkoleniowych wśród funkcjonariuszy w zakresie traktowania obywateli w sposób respektujący niezbywalną godność każdego z nich, ponieważ tylko odpowiednio dobrany i wyszkolony personel policyjny jest w stanie prawidłowo wykonywać swoje obowiązki, bez uciekania się do przemocy, co stanowi także skuteczną gwarancję chroniącą osoby pozbawione wolności przed torturami. Analogiczne stanowisko prezentuje również Podkomitet ONZ ds. Zapobiegania Torturom oraz Innemu Okrutnemu, Nieludzkiemu, Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (SPT).

Tortury, nieludzkie i poniżające traktowanie stanowią najbardziej skrajny przykład łamania praw człowieka, wyrażają pogardę dla jego godności i degradują społeczeństwo, które na nie przyzwala. Muszą o tym pamiętać przedstawiciele formacji stojącej na straży bezpieczeństwa obywateli. Wszelkie sygnały dotyczące nadużywania siły, znęcania się nad zatrzymanymi, torturowania ich, by przyznali się do winy, czy zachowywali w określony sposób, powinny być każdorazowo kompleksowo wyjaśniane, a sprawcy odpowiednio ukarani. Rzetelne prowadzenie postępowań, zarówno na etapie prokuratorskim, jak i sądowym, jest w tym kontekście kluczowe.

W tym kontekście, przedstawiciele KMPT pozytywnie oceniają decyzję Komendanta Głównego Policji, który polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP szczegółowo wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności związane z użyciem środków przymusu bezpośredniego w stosunku do kobiety biorącej udział w proteście.

W demokratycznym państwie prawa nie może być zgody na to, by obywatele w kontakcie z policją mającą zapewnić im bezpieczeństwo, byli narażeni na tego typu traktowanie, jak przedstawione w opublikowanym nagraniu.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 komentarze

 • ( ˇ෴ˇ )

  12 kwietnia, 2021 at 3:06 pm

  Tylko w tych kilku sekundach widać, że to dziecko zostało zaatakowane przez PiSowskie HOMO-ZOMO bo chciało sfilmować pałowanie kogo innego, co widać w głębi planu. Policjant chciał jej to uniemożliwić a ponieważ się sprzeciwiała, to natychmiast ją spałował. Nadbiegł kolejny z gazem gotowym do strzału i z 5, 8 innych którzy zasłonili co ten gestapowiec wyczynia z tą dziewczynką!

  Nienawiść PISTAPO do mediów jest zrozumiała, gdyby nie one, to mogliby sobie poszaleć do woli, jak pamiętny kopacz podczas MN! Podczas ostatniego Marszu też to widzieliśmy, kiedy spałowano i zagazowano grupę dziennikarzy, co do których nie mogło być żadnych wątpliwości, i niemal zabito nestora dziennikarzy z TS! A co na to dziennikarze? A psińco! PISoskie bestie nadal pełnią 'społecznie ważną służbę”!

  Proponuję w powyższej sytuacji wnieść do Sejmu o ustawę dopuszczającą posiadanie broni w celu samoobrony przed policją!

  I wreszcie, do …., zaopatrzcie się w jakieś środki przeciwpolicyjne jeśli wychodzicie na ulice!
  – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  „Czarnoskóry porucznik armii USA oskarżył policję o nadużycie siły” – https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C850086%2Cczarnoskory-porucznik-armii-usa-oskarzyl-policje-o-naduzycie-sily.html.

  A tylko wyproszono go z samochoduuuu!!!

  Czy tu wreszcie coś zacznie się dziać? Czy 'prawnicy’ w 'polsce’ są tylko od robienia groźnych min czy może jednak potrafią postawić przed sądem policyjne bestie i ich prowodyrów!

  Jeśli w ogóle poza „nacją prawniczą” są jacyś polscy prawnicy!?

  SĄ ? Giertych, Oppenheim, Engelking? To Polacy?

  Odpowiedz

 • ( ˇ෴ˇ )

  12 kwietnia, 2021 at 8:43 pm

  A tak między nami, jeśli te protesty są legalne, to dlaczego okazuje się, że policja jest w pełni z góry nastawiona na działania terrorystów? Przecież jeśli jest takie podejrzenie, to władze miasta dające zgodę na zgromadzenie muszą zasięgnąć opinii policji !!!

  Więc, jak, policja daje zgodę, wystawia glejt bezpieczeństwa, po czy przygotowuje się na terrorystów i pierwsze co robi to blokuje protest!?

  Musicie rozumieć, wy tępe psy, że takie działanie spowoduje reakcję! I prędzej czy później, co widać było choćby po zachowaniu tej dziewczyny, odpowiecie krwią za pałowanie nas! Władza broniąca się siłą padnie od siły!

  A wy poniesiecie tego koszty! Damy sobie rady i z wami i z moSSadem i z Black Water !

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

7 + 2 =