Lekarze apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych w punktach szczepień

Karol Kwiatkowski6 kwietnia, 20212 min

W oczekiwaniu na podanie szczepionki należy stosować się do podstawowych zasad, takich jak dystans, dezynfekcja, maseczka. Bardzo ważne jest także przychodzenie na umówioną godzinę – przypominają lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ w przesłanym we wtorek komunikacie przypominają o obowiązku przestrzegania reżimu sanitarnego w punktach szczepień.

„W oczekiwaniu na podanie preparatu należy stosować się do podstawowych zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. Bardzo ważne jest także przychodzenie na wcześniej umówioną godzinę, co pozwoli na uniknięcie niebezpiecznego kumulowania się w poczekalniach” – mówi prezes PPOZ Bożena Janicka.

Dodaje, że pojawiają się sygnały o rozluźnieniu panującym w niektórych punktach szczepień. „Pacjenci uważają, że w tym miejscu są bezpieczni. A jest to bardzo złudne. Można się zarazić także przed podaniem szczepionki, która nie zdąży nas ochronić” – podkreśla Janicka.

PPOZ przypomina, że przede wszystkim ważna jest punktualność i nieprzychodzenie znacznie przed czasem wyznaczonym na szczepienie. Najlepiej pojawić się kilkanaście minut wcześniej i poczekać aż do gabinetu poprosi nas lekarz.

Osoby zgłaszające się na szczepienia powinny przestrzegać obowiązku zasłaniania maseczką nie tylko ust, ale również nosa. Należy zachować dystans co najmniej 1,5 m oraz dezynfekować ręce przed wejściem do punktu szczepień. Ręce koniecznie trzeba umyć również po powrocie do domu (ciepłą wodą, przez co najmniej pół minuty).(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × 4 =