Kaczyński: stosunek do zwierząt to jest element kultury

Karol Kwiatkowski4 kwietnia, 202114 min

Stosunek do zwierząt to jest element kultury. Czym ona wyższa, tym ten stosunek jest bardziej humanitarny i lepszy – powiedział wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na portalu społecznościowym Albicla.com odbyło się wirtualne spotkanie Klubów „Gazety Polskiej”. Gościem wydarzenia był prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Rozmowę wyemitowano w niedzielę w TV Republika.

Wicepremier został zapytany, czy to koniec tzw. „piątki dla zwierząt”. Kaczyński odpowiadając przypomniał, że „ubój rytualny, który jest w centrum tej sprawy, został zakazany”. Zdradził, że z tą kwestią zetknął się tylko raz w 2015 roku podczas kampanii. „Raz, jedna osoba w pewnej małej wsi gminnej na Podlasiu tę sprawę postawiła” – przekazał. Dodał, że w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku także nikt nie pytał o tę kwestię.

„Tutaj mamy do czynienia z bardzo skuteczną kampanią, która prowadzi do tego, że wielu, w szczególności rolników, uważa, że te zakazy, które mają być wprowadzone, czy miały być wprowadzone, będą np. skutkowały tym, że nie będzie można sobie zrobić rosołu z kury, własnej kury, na obiad. To oczywiście to jest całkowita nieprawda, mówiąc najprościej – bzdura” – zaznaczył prezes PiS.

Odnoszące się do kwestii związanych z „dobrostanem zwierząt” powiedział: „Bez najmniejszej wątpliwości w niedługim czasie będziemy mieli różnego rodzaju dyrektywy europejskie, które i tak postawią problem w ten sposób, że albo się dostaje dopłaty, ale trzeba tych reguł przestrzegać, albo się nie dostaje dopłat”. „Nie brońmy interesów pewnych niewielkich grup, naprawdę niewielkich, i nie blokujmy naprawdę bardzo potrzebnego procesu awansu kulturowego naszego narodu” – zaapelował Kaczyński.

Ocenił, że stosunek do zwierząt to element kultury. „Czym ona wyższa, tym ten stosunek jest bardziej humanitarny i lepszy” – podkreślił.

18 września ub.r., po burzliwych obradach, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątkę dla zwierząt zaproponowaną przez PiS. Senat wprowadził do niej szereg poprawek, w tym wykreślającą ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu, a także przewidującą, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 roku, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku. Sejm nie rozpatrzył dotąd poprawek Senatu. (PAP)

Autorka: Katarzyna Krzykowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    4 kwietnia, 2021 at 1:56 pm

    „element kultury” ?

    Nooo… teraz jest jasne dlaczego Gliński pakuje miliardy w żydowskie bydło, bo to element kultury, a polskie debilne goje płacą mu za dbanie o kulturę, prawda!?

Leave a Reply

Koszyk