ZagranicaFrancja/ Kontrole i świąteczne wyjazdy w pierwszy dzień ogólnokrajowego lockdownu

Karol Kwiatkowski3 kwietnia, 20213 min

6,6 tys. policjantów i żandarmów w regionie paryskim kontroluje przestrzeganie nowych obostrzeń sanitarnych w Wielką Sobotę, w pierwszym dniu obowiązywania ogólnokrajowego lockdownu. Mieszkańcy Paryża i innych dużych miast stoją w korkach, aby wyjechać z metropolii na Wielkanoc.

Władze zezwoliły na wyjazdy na Święta Wielkanocne mimo obowiązywania ogólnokrajowego lockdownu. Tuż po jego ogłoszeniu w czwartek wieczorem przez prezydenta Emmanuela Macrona Francuzi kupili ponad 600 tys. biletów na pociągi.

Minister ds. obywatelstwa Marlene Schiappa apelowała jednak w sobotę o pozostawanie w domu i ograniczenie przemieszczania się do minimum.

Główne obostrzenia to zamknięcie sklepów z wyjątkiem lokali sprzedających produkty pierwszej potrzeby, zakaz przemieszczania się między departamentami oraz nakaz pozostawania w promieniu 10 km od miejsca zamieszkania z wyjątkiem świątecznego weekendu. Dodatkowo zdalnie mają pracować wszyscy ci, którzy mają taką możliwość, a szkoły będą funkcjonować zdalnie przez najbliższe 3 tygodnie. Niezmiennie obowiązuje godzina policyjna od g. 19.

Z powodu problemów technicznych Agencja Zdrowia Publicznego nie opublikowała w sobotę danych dotyczących potwierdzonych nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Podano jedynie, że w szpitalach w ciągu doby zmarło 187 chorych, a liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 96 493.

Do szpitali przyjęto 1730 chorych z Covid-19, 399 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 157 i wynosi 28 886. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 5273 chorych.

Od początku kampanii szczepień we Francji zaszczepiono 12 354 830 osób. Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi otrzymało 9 242 996 osób (czyli 13,8 proc. populacji i 17,6 proc. dorosłych), a 3 111 834 również drugą (4,6 proc. populacji i 5,9 proc. dorosłych). Minionej doby wykonano łącznie 218 933 szczepienia, z czego 156 432 pierwszą dawką, a 62 501 drugą.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 + dziesięć =