PolitykaGowin: Działania Bielana to był groteskowy pucz, ale przedterminowe wybory są możliwe

Nasza Polska2 kwietnia, 202111 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Działania Adama Bielana to był groteskowy pucz; na pewno jego inicjatorzy nie działali bez oparcia – ocenił wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że jeżeli nie uda się powstrzymać skali konfliktów w Zjednoczonej Prawicy i przekroczy ona masę krytyczną, konsekwencją będą przedterminowe wybory.

Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek poinformował w piątek dziennikarzy, że sąd zwrócił z powodów formalnych wniosek Adama Bielana, dotyczący wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina, nie domagając się nawet jego uzupełnienia.

W uzasadnieniu do postanowienia Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że upływ kadencji Jarosława Gowina nie jest równoznaczny z wygaśnięciem mandatu, bo wygaśnięcie mandatu – zgodnie ze statutem partii – nastąpiłoby wraz z wyborem nowego prezesa partii. Adam Bielan i jego współpracownicy zamierzają zaskarżyć postanowienie SO w Warszawie

Gowin był pytany w piątek w TVN24, czy „pucz w Porozumieniu był autorskim pomysłem Adama Bielana, czy nie”.

„Nie chcę w to wnikać. To był groteskowy pucz, zakończył się w tej chwili miażdżącą krytyką ze strony Sądu Okręgowego, który w stu procentach – byłem aż zaskoczony, że w stu procentach – podzielił argumentację przedstawioną przez Porozumienie” – powiedział wicepremier.

Według niego „na pewno inicjatorzy tego groteskowego puczu nie działali bez oparcia”. „Mówię to całkowicie otwarcie, także w rozmowach z moimi partnerami z Prawa i Sprawiedliwości” – podkreślił.

Jak zaznaczył, „wystarczy prześledzić, co się działo i dzieje do dzisiaj w mediach publicznych, gdzie nie ma polityków Porozumienia, w tym wicepremiera odpowiedzialnego za gospodarkę, co z punktu widzenia interesu państwa jest skandalem”. Dodał, że jednocześnie „ci politycy, którzy podszywają się pod Porozumienie są mile widzialnymi gośćmi w mediach publicznych”.

Dopytywany przez dziennikarza, kto jego zdaniem był oparciem dla Adama Bielana i czy był to prezes PiS Jarosław Kaczyński, Gowin odparł: „Takich słów pan dzisiaj z moich ust nie usłyszy, ale adresaci tych słów, w tym osoby, które uważam za odpowiedzialne za tę sytuację, już dawno je z moich ust usłyszały”.

Gowin stwierdził, że „za tą próbą groteskowego puczu stoi to samo środowisko, które stało za pomysłem na wybory korespondencyjne”. Podkreślił, że „tamte wybory zakończyłyby się – ze względów organizacyjnych – wielką kompromitacją polskiego państwa”.

„Teraz stawka jest nieporównywalnie mniejsza – chodziło o przejęcie kontroli nad najbardziej niezależnym, najbardziej umiarkowanym członem obozu Zjednoczonej Prawicy, jakim jest Porozumienie; chodziło o odsunięcie mnie od władzy. Gra jest zakończona” – oświadczył Gowin.

„Teraz w obozie Zjednoczonej Prawicy musimy usiąść twarzą w twarz i zacząć szczerze rozmawiać, ale taka szczera rozmowa nie jest możliwa i nie powinna się odbywać przed kamerami telewizyjnymi” – podkreślił Gowin.

Wicepremier był pytany czy, w kontekście tego, że od dłuższego czasu nie zebrała się Rada Koalicji, jest umówiony na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim.

„Zawiesiłem udział w posiedzeniach Rady Kolacji. Natomiast wielokrotnie w ostatnich tygodniach, przed moją chorobą, a także po, spotykaliśmy się twarzą w twarz z panem premierem Jarosławem Kaczyńskim; czy w formule trzech liderów obozu Zjednoczonej Prawicy, a więc również z udziałem pana ministra Zbigniewa Ziobry” – stwierdził Gowin. Dodał, że w niektórych z tych spotkań uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki. „To jest właściwa forma wyjaśniania sobie różnic obrębie Zjednoczonej Prawicy” – stwierdził.

Zaznaczył, że Zjednoczona Prawica „w ogromnej większości głosowań” nadal ma większość w Sejmie. „Są pojedyncze przypadki, gdy różnice zdań wewnątrz obozu powodują, że to czy inne głosowanie, ale na razie żadne istotne, PiS przegrywa” – powiedział.

Dodał przy tym, że zgadza się z diagnozą, że „jeżeli nie powstrzymamy skali konfliktu i różnic wewnątrz obozu, to wejdziemy na drogę do tego, co jest nazywane AWS-izacją, czyli skala konfliktów przekroczy masę krytyczną a konsekwencją będą przedterminowe wybory”.

Zaznaczył, że wielokrotnie deklarował w rozmowach z Kaczyńskim, że jest gotów do szukania kompromisu. „Uważam, że taki kompromis jest możliwy. Co więcej, uważam, że w dzisiejszych warunkach każdego dnia, w każdej minucie, każdy polityk obozu Zjednoczonej Prawicy powinien się koncentrować tylko na jednym, czyli na walce o zdrowie i życie Polaków i walce o uratowanie polskich firm i miejsc pracy” – podkreślił wicepremier.

„Jeżeli nie będziemy tego potrafili, nie będziemy potrzebni Polsce. Powinno się to wtedy zakończyć przedterminowymi wyborami. Ale najpierw trzeba podjąć próbę odbudowy jedności w ramach obozu” – zaznaczył Gowin.

Adam Bielan uważa, że zarząd Porozumienia, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Zwolennicy Gowina przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. 13 lutego ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, minister-członek Rady Ministrów Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.

Trzem wiceministrom – Żalkowi, Gryglasowi i Cieślakowi – Porozumienie cofnęło również rekomendacje do zasiadania w rządzie z ramienia partii, jednak wszyscy nadal pozostają na swoich stanowiskach.

Pod koniec lutego – jak informował wicerzecznik Strzeżek – zarząd Porozumienia jednogłośnie wybrał Iwonę Michałek na przewodnicząca Konwencji Krajowej partii.

W połowie lutego Bielan poinformował o skierowaniu do SO w Warszawie wniosku informującego o uchwale sądu koleżeńskiego ws. wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu Konwencji Krajowej jako osobie uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz. SO w Warszawie w połowie marca zarządził zwrot tego wniosku. Sąd uznał, że wniosek został złożony przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii. Odnosząc się do tej decyzji, Bielan powiedział wówczas PAP, że wniosek zostanie złożony ponownie, po uzupełnieniu braków formalnych, albo zostanie złożone zażalenie.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × trzy =