Petycja/ Walczą o ekshumację komunistów z Wojskowych Powązek

Karol Kwiatkowski1 kwietnia, 20213 min

Rozpędu nabiera inicjatywa, mająca na celu wprowadzenie zmian na znanej nekropolii. Pozytywnie wypowiada się Mateusz Morawiecki – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.

„Jeśli Polska ma być krajem rzeczywiście praworządnym i sprawiedliwym, Powązki Wojskowe muszą zostać ponownie – wzorem wolnej i niepodległej II Rzeczypospolitej – polskim cmentarzem, nekropolią chwały Polaków, polskich żołnierzy, polskich autorytetów, a nie zbrodniarzy komunistycznych” – tak brzmi fragment cytowanej przez „Rz” petycji „do najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej”, pod którą od niedzieli można podpisywać się w internecie.

To – jak podkreśla dziennik – kolejny etap akcji środowisk prawicowych, zmierzającej do usunięcia z cmentarza prominentnych działaczy PRL.

„Rzeczpospolita” przypomina, że na Wojskowych Powązkach groby mają „osoby z najmroczniejszych kart polskiej historii, jak Bolesław Bierut, Władysław Gomułka i główny bohater komunistycznej propagandy Karol Świerczewski”. „Spoczywają tam często po sąsiedzku ze swoimi ofiarami stalinowscy sędziowie i prokuratorzy, mający na rękach krew polskich bohaterów” – zaznacza gazeta.

Jak pisze, O zrobienie porządku na cmentarzu od lat apeluje dziennikarz i historyk Tadeusz Płużański, który zainicjował obecną akcję.

„Temat podchwyciły prawicowe media, a w rozmowie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że jest za wypracowaniem rozwiązania, zgodnie z którym w Alei Zasłużonych nie będą leżeli „ci, którzy przyczyniali się do zniewolenia naszego narodu, ci, którzy byli po stronie najgorszego, byli sami łajdakami, albo byli tymi, którzy się łajdakom wysługiwali” – czytamy w „Rzeczpospolitej”. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk