Nie jest planowanie ograniczanie pracy sądów

Paweł Skutecki26 marca, 20213 min

Na chwilę obecną nie jest planowane systemowe ograniczanie pracy sądów- powiedziała w piątek PAP wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. Dodała, że dotychczas nie było dużych utrudnień w pracach sądów.

Wiceszefowa MS zapytana przez PAP o ewentualne zmiany w pracy sądów w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem powiedziała, że resort jest w ciągłym kontakcie z prezesami sądów. „Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Póki co, poza nielicznymi wyjątkami, nie wystąpiły duże utrudnienia w pracy jednostek. W trakcie wczorajszej wideokonferencji z prezesami sądów apelacyjnych po raz kolejny wskazano, że należy przeprowadzać rozprawy zdalne, które gwarantują bezpieczeństwo stron, pracowników sądów oraz orzeczników. Przypominano także o zasadach zapobiegania zakażeniom” – powiedziała Dalkowska.

Wiceminister dodała, że „na chwilę obecną nie jest planowane systemowe ograniczanie pracy sądów”. „Wymiar sprawiedliwości jest jednym z filarów funkcjonowania państwa, w tym gospodarki, także w trakcie pandemii. Przygotowane przez MS przepisy covidove oraz skierowane wytyczne gwarantują w przypadku ich właściwego stosowania sprawne działanie sądownictwa powszechnego” – wskazała.

Z informacji zebranych w piątek przez PAP w polskich sądach wynika, w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 prezesi niektórych polskich sądów wydali zarządzenia umożliwiające odwołanie części posiedzeń. Inne jednostki pracują normalnie lub zamierzają szerzej wykorzystać rozprawy zdalne.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnych obostrzeń na najbliższe dwa tygodnie. W ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusa. Badania laboratoryjne potwierdziły ostatniej doby 35 143 przypadki zakażenia tym wirusem – najwięcej od początku pandemii. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk