Kutno/ Parking zamiast rynku

Karol Kwiatkowski24 marca, 20214 min

W centrum Kutna, na Placu Wolności otwarto ogromny zadaszony parking. Pomieści on 132 samochody, są tam też specjalne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych czy matek z dziećmi. Władze miasta są przekonane, że dobrze spełniły postulaty mieszkańców. Krytycy komentują, że zamieniono rynek w parking – donosi Portal Samorządowy.

– Przyszedł czas by zerwać z trudną historią tego miejsca i nadać mu nowy wizerunek. Był to pomysł mieszkańców, którzy już w 2000 roku podkreślali potrzebę zmiany wyglądu centrum Miasta. Ta przebudowa daje nam też nowe możliwości – mówił Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna, podczas uroczystego otwarcia nowego parkingu.

– Po rewitalizacji będzie to miejsce spotkań, plac tętniący życiem i schowany pod płytą placu parking dla 132 samochodów z miejscami dla niepełnosprawnych, matek z dziećmi oraz z ładowarkami dla samochodów elektrycznych – mówił Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna.

– Cieszy mnie bardzo, że jest takie zainteresowanie i jest dużo aut. Oprócz Aquaparku jest to jedno z największych zadań, które realizowaliśmy, jest to prawie 34 mln zł. Myślę, że efekt jest fajny i wszystkim mieszkańcom będzie się podobać – powiedział w rozmowie z Panoramą Kutna wiceprezydent Kutna.

– Bardzo się cieszymy, że w końcu mogliśmy udostępnić parking mieszkańcom, już jakiś czas się przygotowywaliśmy do tego. Jesteśmy spółdzielnią socjalną, także zatrudniamy osoby długotrwale bezrobotne, z niepełnosprawnościami. Chcemy zaistnieć i chcemy żeby ta reintegracja była tutaj też na tym parkingu. Mamy już zatrudnione 5 osób razem ze mną, a kolejne 5 osób mamy na stażu. Staramy się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, także w ciągu 3 miesięcy będziemy zatrudniać jeszcze dodatkowo około 5 osób. Docelowo mam nadzieję, że za 3-4 miesiące będziemy mieć 15 osób – mówi Dariusz Lenarczyk, prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej, która zajmować będzie się między innymi obsługą parkingu.

– (…) takie decyzje powinny kończyć się zarzutami prokuratorskimi. No i gdzie jest konserwator? – pisze na twitterze Jan Śpiewak, działacz społeczny przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

Urząd zapewnia także, że wygląd placu został pozytywnie zaopiniowany m.in. przez konserwatora zabytków, Okręgową Izbę Architektów czy Dyrekcję Instytutu Architektury Politechniki Łódzkiej – czytamy na portalu.

Wykonanie rewitalizacji kosztowało prawie 40 mln zł, z czego 18 mln udało się pozyskać z funduszy europejskich – wynika z informacji portalu.

Zdjęcie ilustracyjne – pixabay.com

(Portal Samorządowy, Panorama Kutna)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk