NaukaWkrótce ruszą badania kliniczne nad doustną szczepionką przeciw Covid-19

Karol Kwiatkowski22 marca, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Indyjska firma biotechnologiczna Premas Biotech i izraelski Oramed ogłosiły przygotowania do badań klinicznych nad pierwszą doustną szczepionką przeciw Covid-19. To efekt obiecujących wyników testów na zwierzętach.

Jak podały w komunikacie firmy, pierwsze badania na zwierzętach wykazały produkcję przeciwciał potrzebnych do długotrwałej ochrony przed infekcją koronawirusem. Opracowany przez Premas preparat to szczepionka białkowa zawierająca trzy elementy SARS-CoV-2, co w zamierzeniu ma zapewnić jej skuteczność przeciw różnym wariantom wirusa.

„Doustna szczepionka przeciw Covid-19 wyeliminowałaby kilka barier dla szybkiej i szerokiej dystrybucji, potencjalnie umożliwiając ludziom przyjęcie szczepionki w domu” – podkreślił szef Oramed Nadaw Kidron. Jak dodał, taki preparat byłby tym bardziej cenny, jeśli konieczne byłoby powtarzanie szczepień przeciw koronawirusowi co roku, jak w przypadku szczepień na grypę. Przewagą środka ma być ponadto łatwiejsza i tańsza produkcja oparta o drożdże.

Do ewentualnego wejścia środka na rynek szczepionki – o ile badania na ludziach wykażą jej skuteczność – jeszcze daleka droga, bo najwcześniejszy możliwy termin ukończenia badań to pierwsza połowa przyszłego roku.

Izraelska firma specjalizuje się w technologii leków doustnych. Obecnie prowadzi w USA badania kliniczne ostatniej fazy nad podawaną oralnie insuliną. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × cztery =