GospodarkaCeny żywności wzrosną w drugiej połowie roku – twierdzi PIE. O ile?

Paweł Skutecki22 marca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Ceny detaliczne żywności mocniej wzrosną w II połowie roku; spodziewamy się dynamiki zbliżonej do 3 proc. – mówi PAP Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego Polsce nie grozi powtórka z początku ubiegłego roku, gdy ceny detaliczne żywności rosły o 7 proc. rdr.

Jak podał w poniedziałek GUS, w lutym 2021 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj.: pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego – pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku. W stosunku do stycznia ceny wzrosły o 4,7 proc.

Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii PIE wskazał, że dane z hurtowych rynków żywności oraz tendencje globalne sugerują, że ceny detaliczne mocniej wzrosną w drugiej połowie roku. „Spodziewamy się, że będzie to dynamika zbliżona do 3 proc., podczas gdy obecnie tempo wzrostu jest bliskie zera” – powiedział.

Według Rybackiego będzie to przede wszystkim efekt wysokiego wzrostu cen produktów zbożowych. „Dane GUS wskazują, że obecnie są one o 25 proc. droższe niż w ubiegłym roku, a notowania na globalnych giełdach surowcowych sugerują, że taki stan utrzyma się w kolejnych miesiącach” – wskazał.

Zdaniem analityka silniej rosnąć będą też ceny nabiału – „ostatnie aukcje na nowozelandzkiej giełdzie GDT przyniosły duży wzrost cen mleka z uwagi na popyt z Azji, a takie sytuacje z pewnym opóźnieniem rzutują na rynki europejskie”.

Rybacki podkreślił, że „Polsce nie grozi jednak powtórka sytuacji z początku ubiegłego roku, gdy ceny detaliczne żywności rosły o 7 proc. rdr.”. Jak ocenił analityk, „sytuacja meteorologiczna sugeruje niski wzrost bądź nawet spadki cen warzyw i owoców”. Zwrócił uwagę, że również ceny mięsa „są obecnie niższe niż rok temu, chociaż najprawdopodobniej powrócą one do lekkiej tendencji wzrostowej w drugiej połowie roku”. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × cztery =