Gdzie dwóch się bije, tam Braun wygrywa? PiS jest „zaskoczone i zirytowane”

Paweł Skutecki21 marca, 202114 min

Kandydatura wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła z Solidarnej Polski na prezydenta Rzeszowa może skutkować tym, że wygra tam kandydat opozycji. Ta kandydatura nas zaskoczyła i zirytowała – przyznał wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W niedzielę Terleckiego zapytano w Programie I Polskiego Radia, dlaczego PiS nie przystanie na kandydaturę wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła (Solidarna Polska) na fotel prezydenta Rzeszowa, skoro został on namaszczony na to stanowisko przez ustępującego prezydenta.

„Po pierwsze, ustępujący prezydent nie był z naszego środowiska. To jest zaskakujący alians lewicowego prezydenta. Po drugie, od chwili, gdyż ta sprawa zaczęła się dziać, gdy okazało się, że prezydent Rzeszowa rezygnuje, nie ukrywaliśmy, że mamy kandydata i to jest znakomita kandydatka (wojewoda podkarpacka Ewa Leniart – PAP), i na pewno będziemy ją popierać. Wiec ten falstart nas zaskoczył i trochę zirytował” – powiedział Terlecki.

Ocenił, że kandydatura Warchoła „odbierze naszej kandydatce trochę głosów. „To może skutkować tym, że kandydat zjednoczonej (…) opozycji wygra i nikt na tym nie zyska, ani Solidarna Polska, ani Zjednoczona Prawica wspólnie, bo to jest walka o ważne, duże miasto” – mówił Terlecki.

Zapytany, czy to nie jest ten moment, żeby PiS dało koalicjantowi z Solidarnej Polski po łapach, Terlecki odpowiedział: „dajmy szansę rozsądkowi, racjonalności politycznej”.

Rządzący Rzeszowem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego br. po tym, jak przeszedł COVID-19. Zgodnie z opublikowanym w piątek rozporządzeniem premiera wybory odbędą się 9 maja.

Wśród osób, które zgłosiły chęć kandydowania, są m.in. popierana przez PiS wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, poseł Konfederacji Grzegorz Braun i b. poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski.

Warchoł, który też już zapowiedział swój start w wyborach, podkreśla, że jest politykiem niezależnym i złożył legitymację Solidarnej Polski. Publicznie poparł go były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Leniart jest członkiem PiS, startuje z poparciem tej partii, a jej komitet nosi nazwę Wspólny Dom.(PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Rafał

    21 marca, 2021 at 9:50 pm

    xD Wspólny Dom, no pięknie. Czemu w okręgu gdzie PIS zdobył ponad połowę głosów kandydat PIS nie startuje pod logo PIS?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *