Timmermans: jeśli będziemy zmuszeni skonfiskujemy szczepionki

Karol Kwiatkowski20 marca, 20212 min

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zagroził konfiskatą szczepionek koncernom, które nie będą wywiązywać się z ich dostaw. „Jeśli będziemy zmuszeni to zrobić, zrobimy”- powiedział włoskiemu dziennikowi „La Repubblica” w sobotę.

W wywiadzie dla rzymskiej gazety wiceszef KE dodał: „To byłoby nasze prawo. Wszystkie narzędzia są na stole”.

Timmermans podkreślił, że praca, jaką prowadzi z unijnym komisarzem do spraw rynku wewnętrznego Thierry Bretonem idzie w dobrym kierunku. „Widzę zmianę po stronie przemysłu, a zatem nie sądzę, by było to konieczne”- zaznaczył odnosząc się do groźby konfiskaty szczepionek.

„Ale w przeciwnym razie, zrobimy to”- zastrzegł.

„W sytuacjach absolutnego kryzysu, jak ten, błędy popełniane są wszędzie i jest zawsze miejsce na to, by się nauczyć i poprawić. Teraz priorytetem są jak najszybsze dostawy szczepionek”- stwierdził wiceprzewodniczący Komisji.

„Potem – podkreślił – przeanalizujemy, co się stało”.

Jeśli koncerny „nie będą szanować zobowiązań przewidzianych w kontrakcie musimy działać” – mówił Frans Timmermans. Przypomniał, że Unia Europejska eksportuje najwięcej na świecie szczepionek.

Wyjaśnił: „Ale prosimy o wzajemność i równowagę. Ten, kto produkuje szczepionki musi je także eksportować, nie tylko zabierać nasze”. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk