PolskaBudka: każdy kto dzisiaj broni Obajtka, stoi po „ciemnej stronie mocy”

Magdalena Targańska20 marca, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W obecnej sytuacji prezes Orlenu Daniel Obajtek powinien zostać natychmiast zdymisjonowany; każdy, kto dzisiaj broni Obajtka stoi po „ciemnej stronie mocy” – ocenił szef PO Borys Budka w sobotę w Kędzierzynie-Koźlu.

Na sobotniej konferencji prasowej w Kędzierzynie-Koźlu przewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się do kwestii związanych z oświadczeniami majątkowymi polityków i sytuacji wokół prezesa Orlenu Daniela Objatka.

„Czy jest to normalne, żeby człowiek, który istnieje tylko w samorządzie, zgromadził majątek w wysokości kilkunastu milionów złotych? Wiecie czym różnię się od Obajtka? Że moje oświadczenia majątkowe są jawne. Co więcej, zanim je wypełniałem, poprosiłem rzeczoznawców majątkowych o sporządzenie opinii. Właśnie dlatego, żeby w takich sytuacjach przedstawić opinie. One oczywiście są do wglądu. Natomiast dzisiaj każdy, kto próbuje bronić sytuacji nie do obrony, każdy kto próbuje bronić pana Obajtka – przypomnę, człowieka, wobec którego był akt oskarżenia w polskim sądzie, który został później wycofany i sprawa została umorzona – stoi dzisiaj po ciemnej stronie mocy” – powiedział Budka.

„Dzisiaj jedyną słuszną decyzją byłaby dymisja Obajtka i zajęcie się nim przez niezależne służby” – oświadczył lider PO.

Zdaniem Budki, w obozie rządzącym nie ma przyzwolenia na wyjaśnienie wątpliwości wokół majątku prezesa Orlenu.

W ostatnich tygodniach niektóre media donoszą o majątku prezesa PKN Orlen i wątpliwościach dotyczących pochodzenia m.in. licznych nieruchomości należących do Obajtka. W związku z tymi doniesieniami politycy opozycji poinformowali o złożeniu zawiadomień i wniosków m.in. do prokuratury, NIK i CBA ws. nieprawidłowości dotyczących działalności i majątku b. wójta Pcimia. Koalicja Obywatelska przekazała też, że powołuje w klubie zespół śledczy, który będzie zajmował się sprawą prezesa Orlenu.

Obajtek konsekwentnie zaprzecza zarzutom. W Polskim Radiu 24 mówił, że został sprawdzony z całego życia zawodowego przez CBA i prokuraturę, a jego dochody są udokumentowane. Zapewnił, że nie ukrywa majątku. Zapowiedział też wejście na drogę sądową w związku z ostatnimi publikacjami medialnymi na jego temat. (PAP)

 

autor: Marek Szczepanik

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

seventeen + eighteen =