Szczepionki mRNA będą wykorzystywane w leczeniu raka?

Paweł Skutecki19 marca, 20213 min

Za parę lat szczepionki oparte na technologii informacyjnego RNA (mRNA) będą wykorzystywane w leczeniu raka – prognozuje portal Times of Israel, cytując współzałożycielkę firmy BioNTech, Ozlem Tureci. BioNTech wraz z Pfizerem stworzył pierwszą szczepionkę przeciwko Covid-19.

Tureci, która wraz z mężem założyła to laboratorium, mówi w wywiadzie dla Times of Israel, że gdy wybuchła pandemia koronawirusa oboje postanowili – rozmawiając przy śniadaniu – wykorzystać badania nad terapią raka, do pracy nad szczepionką przeciwko Covid-19.

Przez dwie dekady Tureci, która jest też współszefową laboratorium, i jej mąż Ugur Sahin prowadzili badania nad wzmocnieniem immunologicznej odpowiedzi organizmu na nowotwór. Gdy dowiedzieli się, że w Chinach pojawił się nieznany wirus przystosowali zdobytą wiedzę do walki z nowym patogenem.

Dużym wyzwaniem dla małej firmy, jaką jest BioNTech, była konieczność przeprowadzenia testów klinicznych na wielką skalę oraz znalezienie możliwości produkcyjnych na miarę globalnych potrzeb. Z pomocą przyszedł amerykański koncern Pfizer. Następnie tandem BioNTech-Pfizer zwrócił się do chińskiej firmy Fosun Pharma, by uzyskać jeszcze szerszą bazę „aktywów, możliwości (produkcyjnych) i zasięg geograficzny” – mówi Tureci.

BioNTech, który zatrudnia pracowników z 60 krajów od początku pracy na szczepionką – był to tzw. „Projekt Prędkość Światła” – zwrócił się do regulatorów rynku leków na całym świecie o współpracę i szybkie analizy pozwalające na dopuszczenie preparatu do użytku – wyjaśnia Tureci.

Times of Israel przypomina, że w ciągu 11 miesięcy od rozpoczęcia przez BioNTech „Projektu Prędkość Światła” szczepionka została dopuszczona na rynek brytyjski, w tydzień później – na amerykański. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy + 15 =