Rulewski: godność nakazywała nam, żeby się bronić

Karol Kwiatkowski19 marca, 20213 min

Godność, która pojawiła się w naszej postawie – a która nie była znana w komunistycznej filozofii – nakazywała nam, żeby się bronić; nie mogliśmy zgodzić się na poniżenie – powiedział b. opozycjonista Jan Rulewski podczas uroczystości w rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Rulewski – uczestnik bydgoskich wydarzeń sprzed lat – został w piątek odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Rulewski w trakcie przemowy wspominał o tych, którzy nie mogli wziąć udziału w uroczystości m.in. ze względu na epidemię; wspominając m.in. działaczy opozycji antykomunistycznej, duchownych, mówił o „ludziach ze szlaku wolności, ze szlaku Solidarności”.

„Wyrzucali, tłamsili, ale nie mogliśmy się zgodzić na poniżenia, na śmieszność, bo też nie mieliśmy się gdzie cofnąć (…). Nie mogliśmy się cofnąć, ale ta nasza postawa wcześniej, w której pojawiło się słowo +godność+, nieznane komunistycznej filozofii, materialistycznej filozofii, nakazywała nam, żeby się bronić” – mówił Rulewski.

Rulewski podziękował też za uznanie wyrażone poprzez wręczenie odznaczenia państwowego. Zwrócił uwagę, że w uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

„Osobiście panie prezydencie traktuję ten pański gest, tę wizytę, jako znak pokoju” – zwrócił się Rulewski do prezydenta Dudy. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Tomasz Więcławski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk