ZagranicaFinlandia zawiesiła na co najmniej tydzień używanie szczepionki AstraZeneca

Paweł Skutecki19 marca, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W związku z dwoma przypadkami zakrzepicy zatok żylnych mózgu, wykrytych u pacjentów zaszczepionych kilka dni wcześniej preparatem AstraZeneca, przynajmniej na okres tygodnia wstrzymujemy podawanie tej szczepionki – ogłosiły w piątek po południu lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne.

Informacje o tego rodzaju przypadkach pojawiały się w ostatnich dniach, a wcześniej nie stwierdzono w kraju żadnego przypadku zakrzepicy łączącej się ze szczepieniem – przekazała na konferencji szefowa departamentu bezpieczeństwa Fińskiej Agencji Leków (Fimea) Liisa Naveri.

Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL), odpowiedzialny za monitorowanie stanu epidemii i wydawanie zaleceń w tym zakresie, zdecydował, że najwcześniej szczepienia preparatem AstraZeneca zostaną wznowione 29 marca. Zwrócono przy tym uwagę na konieczność przeprowadzenia w najbliższych dniach koniecznych analiz. Dostępne w kraju szczepionki dwóch innych producentów będą podawane zgodnie z harmonogramem – podkreślono w komunikacie urzędu.

Na początku marca THL zdecydował, że szczepionka AstraZeneca będzie podawana w Finlandii także osobom powyżej 70. roku życia.

W piątek zaszczepiony przeciwko Covid-19 został prezydent kraju, 72-letni Sauli Niinisto. Otrzymał preparat Pfizer-BioNTech – zwracają uwagę lokalne media.

W czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) przyznała, że preparat AstraZeneca jest „bezpieczny i skuteczny” i nie ma powiązania ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × dwa =