PolskaSamorządy wspierają lokalne firmy podczas pandemii

Magdalena Targańska17 marca, 20214 min

Oprócz samorządowej pomocy dla przedsiębiorców w zakresie podatku od nieruchomości polegającej na zwolnieniu lub przedłużeniu terminów płatności rat, gminy cały czas dodatkowo wspierają firmy działające na ich terenie – podaje Prawo.pl.

Według Prawo.pl. samorządy m.in. dodatkowo zawieszają też opłaty za zagospodarowanie odpadów, jeśli nie powstawały one wskutek braku działalności.Joanna Żabierek, cytowana przez Prawo.pl, rzeczniczka prasowa prezydenta Poznania i Urzędu Miasta, mówi, że miasto przedłużyło obniżkę czynszów dla najbardziej poszkodowanych przez pandemię branż do końca marca 2021 roku. 50-procentową obniżkę czynszu uzyskały te firmy, które zostały objęte zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Dotyczy to m.in. klubów fitness, siłowni czy klubów muzycznych. Branże gastronomiczna i turystyczna, które mogą działać w ograniczonym zakresie, uzyskały 25 proc. obniżki.

Na dodatkowe wsparcie mogą liczyć właściciele lokali gastronomicznych – do końca kwietnia poznańscy restauratorzy za każdy metr kw. ogródka gastronomicznego będą płacić symboliczny grosz.

Również prezydent Warszawy zdecydował o obniżeniu opłaty za zajęcie pasa drogowego dla kioskarzy i najemców pawilonów w czasie lockdownu do 1 grosza za metr kw. dziennie. Przedłużona na 2021 rok ma być obniżka stawek za zajęcie pasa drogowego dla restauratorów czy prowadzących stragany.

Po wybuchu pandemii Olsztyn wprowadził Olsztyński Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców, przewidujący ulgi w wysokości czynszu najmu i dzierżawy gruntu, ulgi w podatkach od nieruchomości i środków transportu. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których działalności zostały dotknięte konsekwencjami epidemii, tj. ograniczeniami w usługach oraz handlu.

Coraz więcej miast zwalnia też restauratorów z części opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu na 2021 rok, mimo że wpływy z takich koncesji stanowią dochód lokalnych budżetów. 26 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy, które dały samorządom możliwość zwolnienia przedsiębiorców z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży albo przedłużenia terminu na jej wniesienie – przypomina Prawo.pl.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Chcesz się dopwiedzieć czegoś o kredycie hipotycznym?

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedemnaście + jedenaście =