PolskaOficjalnie po szczepieniu przeciw COVID-19 zgłoszono 4891 niepożądanych odczynów, w tym 4206 łagodnych

Karol Kwiatkowski17 marca, 20212 min

Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej po szczepieniu przeciw COVID-19 wpłynęło dotąd 4891 zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym 4206 łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę, do 17 marca we wszystkich punktach szczepionkę podano w sumie ponad 4 mln 600 tys. razy. Ponad 3 mln pacjentów otrzymało jedną dawkę preparatu.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Inne odczyny – poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do powiatowego sanepidu w ciągu 24 godzin od podejrzenia lub rozpoznania odczynu. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie, czy pozostawał on w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × 5 =