Artykuł sponsorowanyDom samowystarczalny, czyli jaki? Kogo obowiązuje standard energetyczny WT 2021?

Artykuł Sponsorowany17 marca, 20216 min

Domy samowystarczalne to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która ceni sobie dobro natury i chce skorzystać z najnowszych rozwiązań. Zainteresowanie budynkami tego typu stale rośnie – to sposób, by zarówno zadbać o środowisko, jak i zoptymalizować koszty bieżące.

Niezależność to szereg korzyści

W przypadku budynków mieszkalnych autonomiczność ma sporo plusów – począwszy od odizolowania się w aspekcie energetycznym, aż po fakt samodzielnej kontroli nad wydatkami. Samowystarczalny dom pozwala zarządzać wieloma kwestiami na własną rękę, a także funkcjonować niezależnie od potencjalnych awarii sieci energetycznej. Ze względu na liczne korzyści taka inwestycja przyciąga coraz więcej osób, a innowacyjne rozwiązania jeszcze bardziej skłaniają kolejnych inwestorów, by pomyśleć o takim rozwiązaniu. Tanie domy w budowie według standardu WT 2021 mogą pomóc w spełnieniu takich założeń niskim kosztem.

Czym wyróżnia się samowystarczalny dom?

Domy samowystarczalne, nazywane także zeroenergetycznymi lub plusenergetycznymi, oparte są na możliwości funkcjonowania bez jakichkolwiek dodatkowych, zewnętrznych źródeł energii. Projekty tego typu zakładają użycie coraz popularniejszych paneli słonecznych, a także wykorzystanie rekuperacji czy nawet elektrowni wiatrowych – podstawą są tutaj odnawialne źródła energii. Takie podejście przekłada się nie tylko na ochronę środowiska, lecz także zminimalizowanie wymagań względem zużycia energii, co z kolei pozwala ograniczyć koszty, zwłaszcza w wieloletniej perspektywie.

Zeroenergetyczny dom a WT 2021

W 2021 roku nadszedł czas zmian dotyczących warunków technicznych w budownictwie. Nowe standardy i wymagania skupiają się na jeszcze większym zoptymalizowaniu strat nieodnawialnych źródeł energii; stawiane budynki mają być jak najbardziej energooszczędne i zmierzać ku samowystarczalności. Głównym zamysłem jest doskonalenie izolacji poprzez dopracowanie wykorzystywanych rozwiązań i używanie lepszej jakości materiałów, przez co ocieplane powietrze będzie w mniejszym stopniu uciekać na zewnątrz. Współczynnik U od 2021 roku nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m2K – do tego czasu maksymalna wartość wynosiła 0,23 W/m2K. Do stolarki okiennej ustalono zaś granicę 0,9 W/m2K dla zwykłych okien i drzwi balkonowych, a dla połaciowych – 1,1 W/m2K.

Jak wyglądają energooszczędne rozwiązania w budowie domów w standardzie WT 2021 – jak spełnić wymagania i minimalizować koszty? To przede wszystkim zmniejszenie udziału nieodnawialnych źródeł energii, co ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Nowe przepisy pojawiają się co mniej więcej pięć lat, a nowe technologie pozwalają jeszcze lepiej zadbać o ekologię. Samowystarczalne domy to jednak nieco inne podejście: najnowsze WT skupiają się na ograniczeniu zużycia energii, jednak wciąż zezwala na korzystanie z energii nieodnawialnej. Prawdziwy dom zeroenergetyczny stawia jedynie na odnawialne źródła i skupia się na samodzielnym wytwarzaniu bieżąco wykorzystywanej energii.

Standardy WT 2021 – kto musi zapoznać się z nowymi wytycznymi?

Jeśli jesteś inwestorem z pozwoleniem na budowę otrzymanym w 2021 roku, Twoje projekty będą musiały spełniać wymagania WT 2021. To samo tyczy się wszystkich jeszcze niezrealizowanych fizycznie projektów tworzonych na podstawie WT 2017 – konieczne będzie dopasowanie się do nowych warunków technicznych. Większość starych obiektów budowlanych zostanie poddana modernizacji ze względu na konieczność osiągnięcia zgodności ze wskazaniami WT 2021.

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

sześć + sześć =