Decyzją ministra zdrowia lekarze zamiast leczyć będą się dłużej uczyć

Jutro ogłoszę decyzję o przesunięciu egzaminu specjalizacyjnego lekarzy na późniejszy termin. Sesja będzie trwała nawet do czerwca – powiedział w poniedziałek w Radiu TOKFM minister zdorwia, Adam Niedzielski.

Jak minister zapowiedział tak zrobił.

Z uwagi na trwający stan epidemii, Minister Zdrowia odwołuje wszystkie egzaminy pisemne i ustne w dziedzinach medycyny, dla których PES nie rozpocznie się do końca bieżącego tygodnia tj. do dnia 19 marca 2021 r. włącznie – czytamy wpis na stronie rządowej.

https://twitter.com/PBasiukiewicz/status/1371782550503501825?s=20

 

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski napisał w tej sprawie list do ministra zdrowia.

Szanowny Panie Ministrze,

w związku z medialnymi deklaracjami dotyczącymi planów zawieszenia możliwości zdawania Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w obecnej sesji egzaminacyjnej, zwracam się z prośbą o spotkanie w tej sprawie i podjęcie dialogu z lekarzami zdającymi PES, których decyzja Pana Ministra bezpośrednio dotyczy.

Mówimy o doświadczonych lekarzach, po 5-6 latach pracy przy łóżku chorego, posiadających wiedzę specjalistyczną potwierdzoną zdaniem egzaminu testowego PES. Lekarze ci poświęcili ostatnie miesiące na wytężoną naukę do egzaminów, co odbyło się w wielu przypadkach kosztem życia zawodowego i rodzinnego tych osób. Decyzja dotycząca przedłużenia sesji egzaminacyjnej i zawieszanie możliwości zdawania egzaminów dla wielu z tych lekarzy oznacza brak możliwości powrotu do pracy zawodowej, przedłużenie okresu nauki i niejako zawodowe zawieszenie – w wielu przypadkach dalsze zatrudnienie takich lekarzy w macierzystych jednostkach jest uzależnione od uzyskania przez nich tytułu specjalisty, co – ewentualną decyzją Pana Ministra – zostałoby odłożone w czasie.

Biorąc pod uwagę fakt, że w poprzednich sesjach egzaminacyjnych podejmował Pan Minister decyzje o zwolnieniu lekarzy zdających PES z egzaminów ustnych, a także obecny wzrost zakażeń i konieczność zapewnienia obsady lekarskiej w oddziałach zgodnie z maksymą ,,wszystkie ręce na pokład”, proszę o pilne spotkanie z Panem Ministrem, w którym mogliby wziąć udział przedstawiciele zdających PES lekarzy.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    16 marca, 2021 at 6:08 pm

    Chiba*, że to lekarz ukraiński. Taki zdaje tylko egzamin testowy gdzie ma do zakreślenia odpowiedź na pytanie „czy chcesz być lekarzem w 'polsce”? Zakreślenie „TAK” uprawnia do leczenia polskiego pogłowia na modłę ukraińską tych co ich nie dorżnęli na Wołyniu.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk