Izrael/ Szczepionka Pfizera w 94 proc. skuteczna w zapobieganiu bezobjawowego Covid-19

Dane z Izraela wskazują, że szczepionka Pfizer-BioNTech przeciwko Covid-19 jest wysoce skuteczna również w zapobieganiu bezobjawowych infekcji – oznajmił w czwartek producent. W przypadkach infekcji objawowych jej skuteczność szacowana jest nawet na 97 proc.

Jak napisano we wspólnym komunikacie Pfizera i BioNTechu oraz izraelskiego ministerstwa zdrowia, nowe dane obejmują informacje o pacjentach, którzy otrzymali szczepionkę w okresie od 17 stycznia do 6 marca.

Dwa tygodnie po podaniu drugiej dawki szczepionki, dane wskazują na co najmniej 97 proc. skuteczność w zapobieganiu objawowego Covid-19 i 94 proc. w przypadku infekcji bezobjawowych. Dowodzi tego „potężny spadek” liczby infekcji wśród osób zaszczepionych w porównaniu do niezaszczepionych.

To lepszy wynik niż w początkowych badaniach klinicznych preparatu, które nie mierzyły skuteczności środka w zapobieganiu bezobjawowego przebiegu choroby. To też lepsze dane niż wskazywała na to poprzednia analiza ministerstwa zdrowia, która szacowała skuteczność szczepionki na 89 proc. w ochronie przeciwko asymptomatycznemu Covid-19. Analiza ta obejmowała jednak okres o miesiąc krótszy.

„Te wyniki (…) są szczególnie znaczące, biorąc pod uwagę nasz zamiar przerwania szerzenia się wirusa na świecie. Te dane są kluczowe dla zrozumienia roli szczepienia w zwalczaniu pandemii i dają nadzieję innym krajom zmagającym się z tą wyniszczającą chorobą” – stwierdził wiceprezes Pfizera i szef działu szczepionek Luis Jodar.

Izrael jest światowym liderem jeśli chodzi o postępy w szczepieniach przeciwko Covid-19. Co najmniej jedną dawkę preparatu Pfizera – jedynego dotychczas używanego w tym kraju – otrzymało 58,6 proc. społeczeństwa, zaś obie – 46,2 proc. Analiza skuteczności szczepionki jest możliwa m.in. dzięki porozumieniu izraelskich władz z Pfizerem o udostępnieniu danych i statystyk medycznych. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Leszek

  11 marca, 2021 at 4:25 pm

  Dane z Izraela wskazują, że szczepionka Pfizer-BioNTech przeciwko Covid-19 jest wysoce skuteczna również w zapobieganiu bezobjawowych infekcji – oznajmił w czwartek producent.
  A niedługo wyprodukowany będzie niejeżdżący samochód, który zapobiega wypadkom.
  Zryte i chore jak cała ta epidemia.

  Reply

 • ( ˇ෴ˇ )

  11 marca, 2021 at 5:59 pm

  Łukaszenka ma lepszy sposób na leczenie bezobjawowych chorób. Ma też sposób na sabotaż parchów! Jakoś wciąż Жыве Беларусь !

  Białorusini, ich lub nasze agencje turystyczne, powinni organizować turnusy terapeutyczne wg metody doktora Łukaszenko! A co se człowiek przez miesiąc pożyje swobodnie, to se pożyje!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk