Duchowość12-13 marca w Kościele inicjatywa „24 godziny dla Pana”

Karol Kwiatkowski11 marca, 20216 min

Mimo epidemii tradycyjnie przed IV niedzielą wielkiego postu odbędzie się inicjatywa „24 godziny dla Pana”. W wielu kościołach na świecie z 12 na 13 marca potrwa całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich mających pomóc parafiom i wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy modlitewnej „24 godziny dla Pana”. W tym roku jest ona przewidziana na 12 i 13 marca i towarzyszy jej hasło „On odpuszcza wszystkie twoje winy”.

W pierwszej części dokumentu znalazły się teksty do wykorzystania w celu przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania, w tym m.in. podjęcia aktu żalu doskonałego, jeśli w tym czasie niemożliwe będzie skorzystanie ze spowiedzi.

Druga część zawiera materiały do modlitwy i medytacji oparte na Ewangelii i mogące służyć wiernym w ich osobistym oczekiwaniu na spowiedź. Mogą one być także wykorzystane w przygotowaniu katechezy na temat sakramentu pokuty i pojednania.

Tam gdzie z powodów sanitarnych celebracja sakramentów jest niemożliwa lub może w nich uczestniczyć jedynie ograniczona liczba wiernych, adoracja eucharystyczna może być transmitowana online, przygotowując w ten sposób wiernych do wzbudzenia aktu żalu doskonałego.

W diecezji warszawsko-praskiej wyznaczono dwie parafie: Najczystszego Serca Maryi w Warszawie przy pl. Szembeka, gdzie z sakramentów można będzie skorzystać w piątek w godz. 16.00-20.00 i w sobotę w godz. 16.00-19.00, oraz parafię Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, w której spowiedź zaplanowano w piątek w godz. 17.00-19.00 i w sobotę w godz. 8.30-18.00.

W archidiecezji gdańskiej akcja „24 godziny dla Pana” odbędzie się w parafii Bożego Ciała w Gdańsku, gdzie wydarzenie rozpocznie się w piątek o godz. 19.00 drogą krzyżową. Następnie odbędą się nabożeństwo pokutne i adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do północy.

W Gdyni rozpocznie się również 12 marca o godz. 15.00 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a w Sopocie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza. Czuwanie odbędzie się też w Rumi w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. W parafii św. Antoniego Padewskiego w Redzie odbędzie się tydzień później – 19-20 marca.

W archidiecezji łódzkiej adoracja i spowiedź zaplanowana jest w trzech kościołach: w bazylice archikatedralnej w Łodzi, w parafii św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim i w kościele rektoralnym Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim. W piątek nabożeństwo pokutne rozpocznie się o godz. 20.00. W sobotę msza św. zaplanowana jest na godz.18.00, a w Piotrkowie Trybunalskim na godz. 17.00.

W archidiecezji częstochowskiej inicjatywa „24 godziny dla Pana” odbędzie się w kościele św. Ireneusza BM w Częstochowie.

W diecezji świdnickiej odbędzie się w kolegiacie. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w kościele Królowej Różańca Świętego w Wałbrzychu, w sanktuarium św. Józefa w Świdnicy, kościele św. Anny w Ząbkowicach i w świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.

Inicjatywa „24 godziny dla Pana” jest propozycją duszpasterską, która może być realizowana w różnych formach. Papież Franciszek w bulli „Misericordiae vultus” („Oblicze miłosierdzia”) z kwietnia 2015 r. podkreślał, że wiele osób powraca dziś do sakramentu pokuty i pojednania oraz odnajduje w nim często drogę powrotu do Pana, „aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu”.

Papież zachęcał jednocześnie do rozpropagowania inicjatywy przedłużonej adoracji i spowiedzi w diecezjach.

Pierwszy raz nabożeństwo „24 godziny dla Pana” organizowano w 2014 r. Po nabożeństwie pokutnym rozpoczynającym inicjatywę papież sam przystąpił do spowiedzi świętej, a następnie usiadł w konfesjonale. Podobnie było w kolejnych latach. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × jeden =