Polska i Słowacja będą automatycznie wymieniać informacje dot. VAT

Karol Kwiatkowski10 marca, 20212 min

W środę w Warszawie zostanie podpisana polsko-słowacka umowa o automatycznej wymianie informacji w dziedzinie podatku VAT; oba kraje uzyskają narzędzia, które ułatwią wykrywanie i walkę z oszustwami w zakresie VAT – informuje Ministerstwo Finansów.

Jak wyjaśnia resort finansów, polsko-słowacką umowę o automatycznej wymianie informacji w dziedzinie podatku VAT podpiszą minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński oraz ambasador Słowacji Andrej Droba w obecności wiceministra finansów Jana Sarnowskiego.

„Umowa przewiduje automatyczną i cykliczną wymianę informacji. Polska i Słowacja zyskają też nowe narzędzia, które ułatwią wykrywanie i walkę z oszustwami podatkowymi w zakresie VAT” – tłumaczy MF.

Ministerstwo przypomina, że 15 czerwca 2020 r. w Bratysławie minister Kościński podpisał z wicepremierem, ministrem finansów Słowacji Eduardem Hegerem wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Kolejnym etapem jest właśnie zawierana w środę umowa.

Umowa ta wejdzie ona w życie 1 czerwca 2021 r., a automatyczna wymiany informacji rozpocznie się dwa miesiące później.

W sierpniu ubiegłego roku minister Kościński i jego ukraiński odpowiednik Serhij Marczenko podpisali w Kijowie deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Przewiduje ona wymianę informacji i doświadczeń administracji podatkowych obu krajów. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk